Obete šikany môžu hovoriť anonymne. Pilotný projekt má pomôcť prelomiť mlčanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LUČENEC / Šikana je vážny problém a môže mať až fatálne dôsledky. Dôležité je preto o nej hovoriť.
Nie pre každého je to ale jednoduché. Banskobystrický samosprávny kraj preto spolu s ministerstvom školstva spustili pilotný projekt. Obete šikany cez ňu môžu svoje trápenie nahlásiť anonymne.
Gymnázium v Lučenci je jednou z dvadsiatich stredných škôl v Banskobystrickom kraji, kde od nového školského roku testujú novú aplikáciu. Tá je zameraná na boj proti šikane. "Táto aplikácia je určená na komunikáciu medzi študentom a podporným tímom, ktorý má pomôcť," ozrejmil predseda BBSK Ondrej Lunter.
"Majú možnosť nahlásiť čokoľvek, možno niečo, čo by v reáli nepovedali, respektíve čo by nepovedali nám," hovorí psychologička GymnáziA Boženy Slančíkovej Timravy Nikola De Almeida.
Na gymnáziu študuje takmer 500 študentov
Od septembra cez aplikáciu nikto pomoc nežiadal. Študenti sa totiž zdôverujú členom školského podporného tímu. "My sa im snažíme posilňovať to vedomie, v tom, že sme tu pre nich, chceme sa s nimi rozprávať, chceme to s nimi riešiť. Veľmi nám na tom záleží , aby sme sa tejto téme venovali," uviedla zástupkyňa riaditeľky Terézia Bahledová.
Nie každý ale naberie odvahu, aby o svojich ťažkostiach hovoril otvorene. Práve pre takých je aplikácia určená. "Tá aplikácia je veľmi dobrá vec, pretože nie každý má guráž, alebo odhodlanie a ísť zoči voči to povedať niekomu," vyjadril sa jeden zo študentov.
Dostať sa do aplikácie je pre študentov veľmi jednoduché. Na chodbe gymnázia visí leták na ktorom je aj QR kód. Stačí prísť s mobilom a zoskenovať ho. "Prijímateľmi informácie sa stávajú všetci členovia školského podporného tímu, ale aplikácia umožňuje vybrať si aj konkrétneho adresáta," dodala Bahledová.
Podstatné je o probléme začať včas hovoriť s odborníkmi
A to osobne, či anonymne cez aplikáciu. "Prevencia, predchádzanie reálnej šikane a prechádzanie tým naozaj najstrašnejším prípadom, ktoré poznáme z médií," hovorí Lunter.
"Neriešená šikana môže mať veľmi veľké, až hraničné dôsledky, čo sa týka sebapoškodzovania, prípadne nejakých samovražedných myšlienok, možno aj činov," dodala psychologička.