Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Slovenské stopy v Paríži: TV JOJ objavovala mesto lásky z iného uhla
Zdielať na

Slovenské stopy v Paríži: TV JOJ objavovala mesto lásky z iného uhla

PARÍŽ / Eiffelova veža, Champs-Élysées, Víťazný oblúk - asi každému napadnú známe obrazy, aj keď ste v Paríži možno ani nikdy neboli. Reportér TV JOJ Radovan Antoži vám Paríž ukáže inak. Zavítal na miesta, ktoré môžeme s prižmúreným okom nazvať - “naše”.

​Na prvý pohľad ani nezbadáte chodbičku skrytú v útrobách kostola. Stačí však pár schodov a pred očami sa vám objaví útulná kaplnka zasvätená Cyrilovi a Metodovi.

Slovenská omša v Paríži

Chrám La Madlén v centre Paríža. Možno pre vás nie je ničím špeciálny, no pre desiatky našich krajanov ide o dôležitý oporný bod v cudzej krajine. Každé dva týždne tu môžu zažiť slovenskú omšu.

Stretávajú sa bez honosnosti majestátnych priestorov nad nimi, no zato v atmosfére, akú by ste 1 300 kilometrov od Bratislavy nečakali. "Tým, že to tu je také malé, tak naozaj všetci sa tu poznajú, všetci sa pozdravia, keď prídu," hovorí členka Slovenskej kresťanskej komunity v Paríži Erika Koštialová.

"Človek, keď s niečím niečo potrebuje, tak vie, kde sa má obrátiť, aj tie priateľstvá sú veľmi tuhé," povedala ďalšia členka Andrea Hanouti. Už roky sa tu každú druhú nedeľu zbieha približne stovka ľudí, bez ohľadu na vek. Na skromných stoličkách vedľa seba sedávajú generácie veriacich.

"Tu máme jednu speváčku aj organistku, má už dnes 18 rokov a občas sa tak zasmejem a hovorím - Však, keď som ťa prvýkrát videl, si bola v kolíske, v perink," vyjadril sa Mons. Imrich Tóth.

Z cirkevnej sféry do svetskej

Sídlo Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj - vy asi skôr poznáte skratku OECD. Ide o jeden z pilierov svetových ekonomických vzťahov, no a tento pilier má aj výrazný slovenský odtieň. A to nehovoríme len o farbách obrazov našich maliarov vo foyer.

"Ja som ekonóm. Mojou náplňou práce je pozerať sa na to, ako by regióny mohli vyťažiť z účasti v globálnych hodnotových reťazcoch," hovorí dátový analytik a ekonóm Peter Horváth.

"Pracujem tu ako odborník na vysoké školstvo. Venujem sa rôznym témam a vlastne pomáham s implementáciou politík a ich vytváraním," ozrejmil analytik pre vysoké školstvo Matej Bílik.

"Som analytička pre životné prostredie. My k tomu píšeme krátke reporty pre politikov, ľudí zo štátnej správy alebo niekoho, koho to zaujíma," uviedla analytička pre životné prostredie Kristína Feiková.

Rodáci spod Tatier

V združení najväčších ekonomík a demokracií sveta nájdete dokopy 25, prevažne mladých, rodákov spod Tatier. Pôsobenie v medzinárodnom kolose si užívajú. "Pracujeme pre všetkých 38 členských krajín," dodal Horváth.

"Niekedy pomáha to, že niekto z vonka príde a nastaví nejaké zrkadlo a povie - toto sú možno veci, v ktorých sa viete zlepšiť. Vieme, že napríklad v Írsku robia toto, v Nemecku robia toto a môžete sa tým inšpirovať a na základe toho robiť," hovorí Bílik.

Tieto príbehy predstavujú iba zlomok tých slovenských vo Francúzsku. Podľa odhadov tu žije až 22-tisíc krajanov. Teda, taký jeden Trebišov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy