Slovensko si ctí Medzinárodný deň vojnových veteránov. Symbolom je červený mak
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Skončenie bojov v prvej svetovej vojne si pripomína svet 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Pamiatku si uctil aj slovenský prezident Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini na vojenskom cintoríne v Petržalke
Podľa prezidenta by sme si pri spomienke nemali pripomínať len hrdinov všetkých historických udalostí, ale na tých, ktorí sa zúčastňujú aj novodobých vojenských misií.
"Dnes tieto červené maky na našich ružiach pripomínajú aj všetky obete a preliatu krv vo vojenských konfliktoch, či už na Ukrajine alebo v pásme Gazy, alebo vo všetkých iných ďalších častiach nášho sveta," povedal ďalej Pellegrini. "Preto by malo byť našou povinnosťou a mali by sme z týchto miest vyzvať celé svetové spoločenstvo, aby sme urobili všetko pre to, aby 21. storočie nebolo opäť symbolom krvavých konfliktov."
Spoločnosť vyzval k mieru
"V týchto dňoch a v týchto sekundách a minútach, kedy sa spolu rozprávame, umiera niekto na vojnovom fronte alebo žiaľ aj medzi civilistami," hovorí prezident. Podľa neho je našou veľkou úlohou urobiť všetko pre to, aby nielen na východ od nás, ale na celom svete zavládol opäť mier.
"Je to podľa mňa to najdôležitejšie a najväčšia misia pre všetkých predstaviteľov svetových lídrov a všetkých tých, ktorí do toho majú čo hovoriť, aby sme vojenské konflikty a zabíjanie ľudí zastavili čo najskôr," dodal Pellegrini.
Celý prejav prezidenta Petra Pellegriniho si môžete pozrieť tu:
Zdroj: FB
11:11
Dovtedy najkrvavejší, štyri roky trvajúci konflikt v dejinách ľudstva ukončilo prímerie, ktoré bolo podpísané 11. novembra 1918 v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiégne.
V tento deň, presne o 11-ej hodine 11-ej minúte zaznela posledná salva a umĺkli zbrane na bojiskách prvej svetovej vojny. V pondelok 11. novembra uplynie od tohto historického okamihu 106 rokov.
Rokovania o mieri sa vo vagóne pri Compiégne začali už 8. novembra. Nakoniec bolo prímerie medzi Nemeckom a dohodovými štátmi (Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, neskôr sa pripojilo Taliansko a Spojené štáty) podpísané nasledujúci deň.
V Nemecku vyvolal text dokumentu veľké pobúrenie, pretože podľa bodu 231 bolo zodpovedné za škody a utrpenie vyvolané jeho agresiou. Prišlo o časti svojho územia a muselo zaplatiť značné reparácie, výška ktorých bola stanovená na 132 miliárd zlatých mariek.
Vznik nových štátov
Koniec prvej svetovej vojny znamenal zánik Rakúsko-Uhorska, Nemeckého cisárstva, Osmanskej ríše i cárskeho Ruska a naopak vznik nových štátov medzi nimi Československa, Maďarska či Rakúska.
Straty na ľudských životoch, ktoré si vojna vyžiadala, nemali dovtedy v dejinách ľudstva obdobu. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi, zahynulo osem miliónov a ďalších 21 miliónov bolo zranených alebo doživotne zmrzačených. Z územia dnešnej Slovenskej republiky mobilizovali do rakúsko-uhorskej armády približne 400.000 vojakov, z ktorých sa takmer 70.000 domov už nikdy nevrátilo.
Symbolom veteránov sa stal kvet červeného maku
Tieto kvety totiž pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Symbol má pôvod v básni In Flanders Fields (Na poliach Flámska), ktorú v máji roku 1915 napísal kanadský lekár John McCrae slúžiaci neďaleko belgického mesta Ypres. Napriek tomu, že bol vojenským chirurgom, nevedel sa zmieriť s útrapami zranených vojakov a svoju bolesť tíšil písaním básní.
Červený mak
TASR
Tradícia osláv konca prvej svetovej vojny sa začala rodiť už pri prvom výročí podpísania prímeria, 11. novembra 1919, kedy si tento deň pripomínali vo Washingtone, v Londýne, v Paríži i v ďalších mestách.
Americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil v tomto roku 11. november za Deň prímeria. Oficiálnym sviatkom sa stal v roku 1926 a v roku 1954 premenoval Kongres Deň prímeria na Deň veteránov.
Pozrite si Štúdio 24 s Jurajom Rizmanom k červeným makom slobody:
Sviatok v iných krajinách
V krajinách Commonwealthu si 11. november pripomínajú pod oficiálnym názvom Remembrance Day (Deň pamäti) a tiež aj ako Poppy Day (Deň červených makov) a napríklad vo Francúzsku, kde je tento deň od roku 1922 štátnym sviatkom, ako Jour de l’Armistice (Deň prímeria) alebo tiež pod názvom Jour du Souvenir (Deň pamäti).
Pietnymi spomienkami, položením kvetov na hroby vojakov, zapálením sviečok i rozozvučaním zvonov sa Medzinárodný deň vojnových veteránov pripomína aj na Slovensku.
Združenie Post Bellum organizuje tradične v tento deň po celom Slovensku verejnú zbierku s cieľom vyzbierať finančné prostriedky na dokumentáciu príbehov veteránov protifašistického a protikomunistického odboja. Každý darca dostane symbolický kvet červeného maku, pripnutím ktorého si pripomína hrdinstvo vojnových veteránov a vyjadruje im úctu i rešpekt. Práve preto sa v niektorých krajinách nazýva Deň vojnových veteránov aj Dňom červených makov.
Takto vyzerala minuloročná pocta veteránom: Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová apelovala na ochranu mieru