Aké tajomstvá skrýva DNA Slovákov? Výskum prinesie nové poznatky o našom zdraví
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NITRA / Čo majú Slováci ukryté v DNA? To začali skúmať naši vedci v Nitre, aby sme sa týmto mohli zaradiť na genetickú mapu sveta. Slovensko tak pribudne k vyše 40 krajinám, ktoré tam už sú.
Výskum pomôže zistiť aj to, na aké ochorenia sme oproti iným národom náchylnejší. Táto informácia môže pomôcť pri prevencii aj liečbe. Biobanka Medixbank v Nitre uchováva biologické vzorky od ľudí z celej krajiny, pričom sa špecializuje primárne na tekutiny – krv, moč a stolicu. Práve tam prebieha aj unikátny výskum Slovenský genóm. "Analyzovali sme DNA zo vzoriek krvi od zdravých dobrovoľníkov," ozrejmila vedúca projektu Michaela Hýblová.
"Naša biobanka je jedinečná pokrývame celý proces od nábor pacienta cez lekára a dát," hovorí koordinátor Andrej Minich. "Tu sa to rozpipetuje, potom sa to stočí a opäť rozpipetuje na menšie časti."
Vzorky sú uchovávané v klasických mrazničkách
V jednej miestnosti ich je napríklad 30-tisíc. Obsahujú napríklad aj stolicu či moč. Vo výskume sa využíva krv zhruba 900 ľudí. Dozvieme sa z toho, čo sa skrýva v našich génoch a aké ochorenia nám hrozia.
"Základné informácie od krvnej skupiny až po predispozície na rôzne ochorenia- metabolické, kardiovaskulárne, ale aj onkologické," vysvetlila Hýblová.
"Pacient z toho nemá benefit, čiže sa nedozvie výsledky, ale naozaj to je investícia do zdravia budúcej populácie," dodáva Minich.
Vzorky putovali na rozbor zhruba pred rokom a dnes sú známe už aj prvé výsledky. "Napríklad hereditárna hematochromatáza prípadne glaukóm alebo rakovina prostaty, ktoré sú u nás vo vyššej miere zastúpené. Dokonca aj psoriázy," hovorí Hýblová.
Dáta ukážu aj to, ako by sme reagovali na konkrétnu liečbu
"My to na základe tých genetických variantov dokážeme predpovedať,ale sú potrebné ďalšie klinické skúšky," hovorí vedúca projektu. Výskum by mal byť dokončený o pár týždňov.
Slovensko bude týmto zaradené aj na genetickú mapu sveta. "Nato je ten výskum zameraný, že sa porovnávame aj s ostatnými populáciami," uviedla Hýblová.