Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Diabetikov na Slovensku pribúda. Diagnóza sa niekedy zistí neskoro
Zdielať na

Diabetikov na Slovensku pribúda. Diagnóza sa niekedy zistí neskoro

SLOVENSKO / Podľa lekárov, býva zvykom, že pacientovi sa zistí cukrovka až keď je neskoro - keď dostane infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Podľa štatistík máme okolo 155-tisíc ľudí, ktorí sú v štádiu pred-diabetu, čo znamená, že majú zvýšený cukor v krvi. A preto preventívne prehliadky zohrávajú v tomto prípade dôležitú úlohu.

"Za cukrovku ako takú sa nehanbím, to je základ. Mnohí to taja a podobne, ale mne sa ako takému život nezmenil, ja som ju prial ako svoju priateľku," opísal Jozef Borovka, pacient a prezident Zväzu diabetikov Slovenska.

Dôležité je sa naučiť s cukrovkou žiť plnohodnotný život

Pán Jozef žije s cukrovkou 37 rokov. Naučil sa ako ju podchytiť, aby ho ochorenie neobmedzovalo a žil plnohodnotný život. Dokonca usporiadava aj detské tábory pre malých diabetikov. "Je to nádherné. Tie deti prídu, mnohé si nepichajú inzulín a keď odchádzajú už to vedia. Už vedia aj svoje sacharidové jednotky," priblížil Jozef Borovka. 

V žiadnom boji s chorobou by človek či už je to dieťa alebo dospelý nemal ostať sám a hlavne by mal o svojom ochorení aj niečo vedieť. "V prvom rade by sa to mal dozvedieť od svojho diabetológa, čo my môžeme byť šťastní, že na Slovensku máme diabetológov, lebo v iných krajinách títo diabetológovia samostatný odbor nemajú," poznamenal pán Borovka. 

Pacientov stále pribúda

Život s cukrovkou je skutočne náročnejší ako si mnohí myslia. Spomenieme si na prípad, ktorý sa stal pred dvomi rokmi v Nemecku, kedy 26-ročného Dominika z Rožňavy okradli. A keďže prišiel o batoh, zostal bez inzulínu, ktorý v ňom nosil. V dôsledku toho upadol do diabetologickej kómy. Negatívnou správou je, že pacientov s cukrovkou každým rokom pribúda.

V roku 2022 pribudlo podľa analytičky okolo 30-tisíc nových pacientov diagnostikovaných na diabetes. "Momentálne za rok 2022 máme okolo 315-tisíc  diabetikov - to je prvého aj druhého typu z toho diabetikov. Z toho 2. typu je okolo 295-tisíc," priblížila Veronika Rybanská z Inštitútu zdravotných analýz.

Pacienta vyjde liečba ročne na tisícky eur

Podľa analýz inštitútu v roku 2023 zomrelo viac ako 19-tisíc ľudí s cukrovkou. Pri náraste úmrtnosti zohrávajú primárnu úlohu pridružené komplikácie. "Väčšinu komplikácií diabetikov tvoria kardiologické komplikácie. Tých má okolo takmer 60 % pacientov. 30 % pacientov ma počet komplikácií 4 a viac," ozrejmila Rybanská. 

"Pacient s diabetom, približne jeho ročné náklady činia niečo cez 3-tisíc eur. Ak to prepočítame na tých 90-tisíc diabetikov, tak nám ročné náklady na pacientov s diabetom a ich liečbu tvoria 125-miliónov eur," uviedol Roman Mužík, manažér odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve, Dôvera.

Podľa diabetológov je pacientov s cukrovkou v skutočnosti omnoho viac než ukazujú dáta. Upozorňujú, že včasnou diagnostikou vedia lekári pacientom pomôcť. "Pacient pociťuje výraznejšie smädenie. V noci začne viackrát chodiť na toaletu, začne neočakávane chudnúť, začne sa mu znižovať hmotnosť. Začne mať kožné prejavy, infekcie, alebo sa mu zhoršil zrak," opísal diabetológ Jozef Lacka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy