Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Deň vojnových veteránov: Červené maky ako symbol spomienky na prvú svetovú vojnu
Zdielať na

Deň vojnových veteránov: Červené maky ako symbol spomienky na prvú svetovú vojnu

BRATISLAVA / Pred 106 rokmi sa skončilo jedno z najväčších krviprelievaní v histórii ľudstva, prvá svetová vojna. Jedenásty november preto patrí vojnovým veteránom a jeho symbolom sú červené maky. Ide o spomienky na vojnové hrôzy. V uplynulých rokoch si táto tradícia nachádza svoje dôstojné miesto aj na Slovensku.

Veľká vojna

Zápalkou, či rozbuškou prvej svetovej vojny bol atentát na následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku. Zastrelil ich Gavrilo Princip v Sarajeve. Na tejto fotografii sú len niekoľko minút predtým. Atentát rozpútal konflikt, v ktorom na jednej strane stáli Francúzsko, Rusko a Spojené kráľovstvo, neskôr USA, Taliansko a ďalší. Proti nim Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, Osmanská ríša a Bulharsko.

Presné počty obetí neexistujú, no z neúplných záznamov sa predpokladá, že o život prišlo takmer 10 miliónov vojakov a viac ako 7 miliónov civilistov. Slovensko bolo počas vojny súčasťou Rakúsko-Uhorska a z nášho územia mobilizovali 400 až 440-tisíc vojakov. V bojoch zahynulo takmer 70-tisíc z nich, zmrzačených bolo takmer 62-tisíc.

Symbol vojnových veteránov

​11. novembra 1918 o jedenástej hodine a jedenástej minúte vo vlakovom vozni v severofrancúzskom meste Compiègne podpísali prímerie spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte skončili boje. S týmto dňom sa neodmysliteľne spája aj červený mak. Ten sa stal symbolom vojnových veteránov už v roku 1920.

​Tento symbol sa objavil v básni kanadského lekára, ktorý počas vojny videl utrpenie a bolesť mnohých vojakov. Písanie poézie mu pomáhalo vyrovnať sa s ľudským utrpením. Práve kvet červeného maku bol v jeho tvorbe symbolom preliatej krvi. "Nebola na Slovensku azda ani jedna rodina, ktorá by nemala straty v tejto veľkej vojne," povedal riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Vojaci deviatich národností

Na vojenskom cintoríne Kopčany v bratislavskej Petržalke je pochovaných 331 vojakov deviatich národností. Na toto miesto prišli desiatky ľudí. Boli medzi nimi aktívni vojaci, vojnoví veteráni, členovia klubov, ale aj politici. "Nezabúdajme na hodnotu mieru, na ktorú sme si možno zvykli, ale ako ukazuje dnešná doba, nie je ani zďaleka samozrejmosťou," vyjadril sa podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky, poverený riadením parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD).

"Vidíme v okolí nás, na Ukrajine, v Gaze, či v ďalších krajinách, že tie vojenské konflikty u nich prebiehajú a vždy sme mali pocit, že sú ďaleko, ale nie sú ďaleko, sú omnoho bližšie ako si myslíme," uviedol minister obrany Slovenskej republiky Robert Kaliňák. "Nikto nemá právo nevinnému človeku život ukončiť," povedal rímskokatolícky biskup a prvý ordinár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky Mons. František Rábek.

Do vojny odišlo 800 chlapov

Obete 1. svetovej vojny si uctili aj ľudia vo Veľkom Rovnom. "Prvýkrát prišiel náš klub dôchodcov s takouto iniciatívou," uviedol starosta Veľkého Rovného Ladislav Korček. "Spomíname si, ako drotári vycestovali za robotou, koľko ich zostalo vo svete, ale akosi sme pozabudli na tých, ktorí položili životy, a boli to Rovňanci," povedala predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska, Veľké Rovné Mária Šechná.

​Z tejto známej drotárskej dediny odišlo do vojny bojovať 800 chlapov. "Narukovali väčšinou k drotárskemu pešiemu pluku do Trenčína, každý ôsmy sa nevrátil," poznamenal miestny aktivista Milan Jakubis. Jeden z nich bol pán Juraj, ktorého vnuk sa tiež prišiel pokloniť k pamätníku. "Je tu meno môjho deda, ktorý padol, starká nám ho spomínala v dobrom," povedal vnuk padlého vojaka Miroslav Ohradka.

Na podujatie chodia aj školáci

Deň veteránov si pripomenuli na vojenskom cintoríne v Banskej Bystrici. Kvet vlčieho maku, ktorý je symbolom tohto dňa rozdávali počas spomienky banskobystrickí deviataci, ktorí na tieto podujatia chodia pravidelne. "Nemali by sme na to zabudnúť. Ja za mňa dôležitú si uctiť tých, ktorí za nás bojovali," opísala žiačka Ema.

"Keď sa o tom neučia iba v učebniciach, ale zažijú si emóciu toho stretnutia. Možno sa im to viac vryje do pamäti a viac ich to prinúti premýšľať o tom, prečo sa stretávame pri takýchto príležitostiach," uzavrel viceprimátor mesta Banská Bystrica Jakub Gajdošík. V mnohých krajinách, ktoré vojna zasiahla má 11. november dlhoročnú tradíciu. Do povedomia Slovákov sa však dostáva postupne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy