Hmlové svetlá: Kľúč k bezpečnosti, na ktorý vodiči často zabúdajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Martin síce prišiel na bielom koni, ale mal inú podobu. Dôležitým bezpečnostným prvkom sa tak stávajú hmlové svetlá, vodiči na ne zabúdajú.
Dôležité hmlové svetlá
Dôležité hmlovky
Bezpečnosť cestnej premávky ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, no v zimnejších dňoch sa čoraz častejšie budeme stretávať s rannými, či celodennými hmlami. V takýchto prípadoch je vhodné siahnuť po hmlovkách.
"Keď my vidíme v zrkadielku auto za nami, tak určite vidí aj ono nás. Keď už máme za sebou auto, tak ja som zástanca toho, tú hmlovku vypnúť a keď sa ocitneme sami v priestore, tak ju kľudne zapnúť," hovorí motoristický novinár, Juraj Hrivnák.
Zapínanie diaľkových svetiel
Ak sa už dostanete do blízkosti iného auta, hmlovku by ste mali vypnúť, inak vám hrozí pokuta. Častou chybou vodičov je snaha zapnúť diaľkové svetlá. Polícia v takomto počasí neodporúča používať len denné svietenie, ale zapnúť pri zhoršenej viditeľnosti takzvané stretávačky.
"Vodiči by mali viac využívať stretávacie osvetlenie ako prvky denného svietenia, a to z dôvodu, že vozidlo pri dennom svietení je viditeľné iba spredu. Stretávacie svetlá však umožnia, aby vás dobre videli aj vodiči za vami," informuje Martina Sláviková, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky. Pri zapnutých hlavných svetlách svietia aj zadné lampy.
Odporúčania na jazdu v hmle
Ak sadnete za volant počas hmly, dávajte pozor na ťažkú nohu a jazdite od ostatných áut s odstupom. Pomôckou môže byť sledovanie vodiacich čiar, aby ste neprešli do protismeru, prípadne neboli osvetlení ďalšími autami.
Pred zimou by si každý mal dať skontrolovať stav klimatizácie. Tá môže pomôcť práve pri zarosenom okne.