Oblačno
Bratislava
Irma
14.11.2024
Psychotesty pre policajtov: Stačia ako prevencia brutality, alebo je čas na zmenu?
Zdielať na

Psychotesty pre policajtov: Stačia ako prevencia brutality, alebo je čas na zmenu?

SLOVENSKO / S pribúdajúcimi prípadmi policajnej brutality sa opäť vynára otázka, či sú psychotesty v policajnom zbore dostačujúce a či netreba niečo zmeniť. Pár dní dozadu iný policajt zabil svoje dieťa a potom aj seba.

​Policajti musia absolvovať psychotesty 

Bez nich sa do zboru nedostanete. Tisícky policajtov pred tým ako vstúpi do zboru musí absolvovať okrem iného aj psychotesty. Tie majú odhaliť, či ste spôsobilý. Po nástupe do zboru sa psychotesty na rozdiel od tých fyzických pravidelne neopakujú. Bývalý šéf psychológov Ministerstva vnútra tvrdí, že testovanie policajtov každých 5 rokov by vôbec nebolo na škodu, no chýbajú na to kapacity.

"Je potrebné aj v rámci meniacej sa situácie, aby taktiež tie testy reagovali. To znamená pružne zaradiť také, ktoré by boli ešte lepšie, výstižnejšie zachytili signály v zmene tej osobnosti, ktoré potom môžu viesť až k vážnym psychickým ochoreniam," hovorí bývalý šéf psychológov Ministerstva vnútra SR.

A nebudú sa robiť častejšie? - "Samozrejme môžeme sa nad tým zamyslieť aby sme z hľadiska tej prevencie urobili nejaké námatkové aj testy. Ten nápor na policajtov tu je v tomto prípade išlo pravdepodobne o individuálne zlyhanie," informuje Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra.

Psychotesty sú v globále dobre nastavené

Vedenie ministerstva tvrdí, že psychotesty sú v globále nastavené dobre. "Myslím si, že tie psychotesty sú na dostatočnej úrovni, na konci dňa je to to hlavné sito cez ktoré tí policajti prepadajú, lebo sú nastavené pomerne prísne," dopĺňa Eštok.

"Napríklad svedčí o tom aj to, že skutočne sú dobre nastavené aj v tom zmysle že veľa uchádzačov neurobí testy. Napríklad 40 percent uchádzačov na akadémiu policajného zboru neurobí psychotesty," tvrdí Lucia Kurilovská, štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR.

Problém vidia v riadiacich funkciách

Bývalí šéfovia polície rovnako tvrdia, že aktuálne nastavenie je v poriadku. Problém vidia v riadiacich funkciách. "Najdôležitejší aspekt psychického skúmania podriadených, je priamy nadriadený. Priamy nadriadený musí niesť zodpovednosť, musí poznať rodinné, priateľské a povahové vlastnosti každého jedného policajta a pracovať s ním, školiť ho a starať sa o to, aby boli takí akí majú byť," vysvetľuje Jaroslav Spišiak, poslanec Národnej rady SR, a bývalý policajný prezident. 

"Tábor týchto, ktorí si myslia, že naozaj si môžu dovoliť čokoľvek, len preto lebo si obliekli uniformu vo vzťahu k našim občanom tak počet takých policajtov môže rásť, ktorí sú náchylní k takému konaniu keď vidia, že rezortné vedenie nemá problém odsúdiť policajnú brutalitu a práve naopak podporuje policajtov v tom aby v tom pokračovali," hovorí Štefan Harman, bývalý policajný prezident.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy