Slovensko podpísalo zmluvu o dovoze plynu z Azerbajdžanu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / S blížiacou sa zimou budeme môcť opäť spávať o čosi pokojnejšie. Energie na vykurovanie by totiž nemali byť nedostatkový tovar. Prispel k tomu aj podpis zmluvy o dodávkach zemného plynu medzi Slovenským plynárenským priemyslom a azerbajdžanskou spoločnosťou SOCAR. Zatiaľ je to síce len mesačný kontrakt, no v prípade spokojnosti ho obe strany môžu predĺžiť.
Ruský plyn sa k nám cez Ukrajinu od januára nedostane
Honba za novými dodávateľmi súvisí najmä s predpokladaným nepredlžením tranzitnej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou. "Najvýhodnejší je tento zdroj plynu a dúfame, že sa teda nájde nejaké riešenie," ozrejmil Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ Eustream.
Plynu na zimu by malo byť dosť
No aj keby sa nenašlo, zdá sa, že sme na túto alternatívu pripravení. Plynu by malo byť počas celej zimy dosť a náš najväčší dodávateľ sľubuje, že nepríde k žiadnym výpadkom. "Vieme nahradiť dodávky plynu prostredníctvom diverzifikačných kontraktov, ktoré sme podpísali teraz už so šiestimi veľkými medzinárodnými spoločnosťami," priblížil Ondrej Šebesta, hovorca SPP.
Najnovšie k nim pribudol aj dodávateľ z Azerbajdžanu. "Čím viac tých zdrojových krajín máme, tak tým z hľadiska diverzifikácie týchto zdrojov sme bezpečnejší," poznamenal Richard Kvašňovský, výkonný riaditeľ SPNZ.
Nebude to ale zadarmo
"50 % celej spotreby Slovenska máme v zásobníkoch, ďalších 50 % máme zazmluvnených a 50 %, ktoré by išli nad 100 % spotreby máme opciu dozmluvniť, ak to bude potrebné," uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Dobrá správa je, že domácnosti budú mať čím kúriť a podniky vďaka plynu vyrábať. Za prepravu si však priplatíme. "Vo výsledku je to vlastne len o cene," povedal Ňukovič. Diverzifikácia totiž rozhodne nebude zadarmo a pocítime do najmä na tranzitných poplatkoch, ktoré smerom k budúcemu roku ešte porastú. "Ak by sme celý objem, ktorý v súčasnosti prepravujeme cez územie Ukrajiny, museli nakúpiť a prepraviť z iného smeru, stálo by nás to 140-150 miliónov naviac," dodal šebesta.