Prezidenta mrzí, že vláda nepripravila oslavy k výročiu Nežnej revolúcie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Spomienka na 16. november
BRATISLAVA / Prezidenta SR Petra Pellegriniho mrzí, že opozícia aj vláda rezignovala na pripomenutie významu 17. novembra pre celé Slovensko. Upozorňuje na to, že sviatok patrí občanom SR a nikto nemá právo si ho prisvojovať.
Žiadne oslavy pripravené vládou
Mrzí ho tiež, že 35. výročie Nežnej revolúcie nesprevádzajú žiadne oficiálne oslavy pripravené vládou. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v mimoriadnom príhovore v STVR.
Je naša povinnosť spomínať
Hodnoty spojené so 17. novembrom 1989 nie sú samozrejmosťou. Je povinnosťou nás všetkých pripomínať si ich. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini s tým, že s Nežnou revolúciou sa spájajú sloboda, demokracia, odmietnutie násilia, snaha o zmierenie spoločnosti aj prirodzená túžba po lepšom živote. V tejto súvislosti vyzval na zastavenie šírenia nenávisti. Obáva sa, že v opačnom prípade sa to môže stať jednou z najväčších hrozieb pre stratu toho, čo sme si v Novembri '89 nenásilnou a pokojnou cestou vybojovali.
"Ak sme niečo na novembrových námestiach spoločne a rozhodne odmietali, bolo to násilie. Čo je však dnešnou slovenskou realitou? Čoraz agresívnejšie slovné násilie, ktoré stále viac a viac otravuje politickú a spoločenskú diskusiu, a prostredníctvom sociálnych sietí a médií sa šíri do každej oblasti ľudského života. Ale žiaľ, už aj skutočné fyzické násilie s politickým pozadím, ktoré sme za 35 rokov demokratického života nepoznali," vyhlásil.
Atentát na premiéra
Hlava štátu v tejto súvislosti poukázala na atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v Handlovej. Skritizovala, že politická i občianska scéna žije aj po incidente spôsobom, akoby sa nič nestalo. "Preto v tento deň dôrazne pripomínam, ak nezastavíme šírenie nenávisti, môže sa stať jednou z najväčších hrozieb pre stratu toho, čo sme si v novembri 1989 nenásilnou a pokojnou cestou vybojovali," poznamenala.
Polarizácia spoločnosti
Pellegrini hovoril aj o spolupatričnosti ako jednom z odkazov udalostí z novembra 1989. V tejto súvislosti poukázal na polarizáciu dnešnej spoločnosti. Vyzval ľudí, aby vystúpili zo svojich "bublín" a skúsili pochopiť aj iné postoje. Pripomenul tiež potrebu pripomínania si hodnôt Nežnej revolúcie. "Presne tak, ako príchod svätého Cyrila a Metoda, Slovenské národné povstanie či Duklianska operácia, aj 17. november znamenal zásadnú zmenu v našich životoch," skonštatoval.
Kritizovanie opozície
Okrem vlády skritizoval aj opozíciu. Obe podľa neho rezignovali na pripomenutie významu Nežnej revolúcie pre celé Slovensko. "Sedemnásty november nie je dňom, ktorému máme dávať stranícku či politickú nálepku. Nie je to deň, kedy si máme pripomínať vlastné politické úspechy, alebo naopak, protestovať proti súčasnej, demokraticky zvolenej moci," povedal. Sedemnásty november podľa jeho slov patrí všetkým občanom SR.
Význam musí byť evidentný
Význam toho, čo dokázal zmeniť 17. november 1989, musí byť evidentný nielen v rozsahu slobôd a demokracie, ale aj v napredovaní štátu a jeho sociálnych vymožeností. Štát preto nemôže iba dobiehať zameškané, ale musí ponúknuť aj reálnu víziu do budúcnosti.
Vízia pre daľšiu generáciu
Upozornil, že ak túto víziu pre mladú, nastupujúcu generáciu nedokážeme zadefinovať a následne aj efektívne napĺňať, dôsledkom môže byť dlhodobé a vážne sklamanie ľudí z demokratického politického zriadenia. "A to už môže byť vážny problém pre všetko, čo 17. november do našich životov priniesol a čoho sa za žiadnych okolností nechceme a nemôžeme vzdať," varovala hlava štátu.