Jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Nielen za majetok, ale aj za psychickú ujmu: Poznáte svoje práva po dopravnej nehode?
Zdielať na

Nielen za majetok, ale aj za psychickú ujmu: Poznáte svoje práva po dopravnej nehode?

SLOVENSKO / Ak pri dopravnej nehode zostanete zranený, máte nárok na odškodnenie a to nie iba na majetku či na zdraví, ale aj na psychickej ujme. Nárok si však musíte uplatniť u vinníka, či jeho poisťovne. Ak by ste nedospeli k dohode, potom je na ťahu súd.

V prvom rade si musí poškodený určiť svoje nároky a vyčísliť ich. Potom zabezpečiť dôkazy.

"Poškodený si uplatňuje nároky na náhradu škody na zdraví doložením lekárskej dokumentácie posudku o bolestnom a o sťažení spoločenského uplatnenia. Ak poškodený hradil náklady liečenia, ktoré nie sú kryté zdravotným poistením, musí predložiť doklady o ich úhrade a zároveň aj potvrdenie, že mu boli odporučené ošetrujúcim lekárom," hovorí Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní.

Ako najdôležitejší dôkaz poslúži posudok znalca

Ten presne určí a oboduje rozsah vašich zranení. Posudok znalca sa môže dosť odlišovať od posudku lekára ktorý zranenie obodoval podľa tabuliek kde sú zranenia bodované v určenom rozmedzí, napríklad vytknutie členkovej kosti bez nutnosti operačného zákroku sa pohybuje v rozmedzí od 25 – 40.

"Lekár vaše zranenie oboduje na 25 bodov a znalec na 45. Poškodený tak od poisťovne vie na základe jeho znaleckého posudku požadovať oveľa vyššie odškodnenie. Zákon navyše umožňuje základné bodovanie navýšiť až o polovicu a pri trvalých následkov až na dvojnásobok," ozrejmil advokát Radoslav Barna.

Okrem bolestného môžete žiadať preplatenie všetkých liečebných nákladov, stratu zárobku, sťaženie spoločenského uplatnenia a dožadovať sa odškodnenia za psychickú ujmu.

"V praxi sa stáva že súd v niektorých prípadoch uzná na psychickej ujme vyššie odškodné ako na zdravý. Psychickú ujma sa taktiež musí na súde preukázať posudkom," dodáva Barna.

Nárok na odškodnenie za psychickú ujmu majú aj pozostalí po obetiach dopravných nehôd

Za blízku osoby sa podľa platnej legislatívy považujú rodičia, starý rodičia, deti, vnuci, súrodenci či manžel a manželka. V osobitných prípadoch aj druh či družka.

"Poškodený musí kontaktovať poisťovňu vinníka nehody, buď písomne – listom alebo predpísaným tlačivom, prípadne on-line prostredníctvom webovej stránky poisťovne," uviedla Jacková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy