Jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Česko znižuje dôchodky komunistickým prominentom. Kedy sa pridá aj Slovensko?
Zdielať na

Česko znižuje dôchodky komunistickým prominentom. Kedy sa pridá aj Slovensko?

SLOVENSKO / Nadštandardné dôchodky za nadštandardný výkon na udržanie komunistického režimu. To budú meniť poslanci v Českej republike. Prví ochrancovia totality už prišli o tisíce korún mesačne.

​​Na rade je zákon, ktorí postihne oveľa viac ľudí. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa pred časom poslancom podarilo presadiť podobný zákon aj na Slovensku. O vysoké penzie mali prísť vysokí politickí pohlavári, či príslušníci Štátnej bezpečnosti. Snaha však ostala len na papieri. Na popud Smeru-SD to zmaril Ústavný súd. Pýtali sme sa, či by opakovaný pokus bol priechodný aj dnes.

Pred troma rokmi poslanci parlamentu schválili zákon, ktorým sa mali znížiť tučné dôchodky ľuďom, ktorí pomáhali udržať pri moci totalitný komunistický režim. "Pokiaľ ide o príslušníkov ŠTB, oni to musia prijať. Boli súčasťou režimu, ktorý utláčal ľudí, ktorí mali svoj názor," hovorí poslanec František Mikloško.

Narazili však na Ústavný súd

Na ten sa obrátili poslanci vtedajšej opozície na čele so Smerom-SD. Súd im dal za pravdu. Za zločinný režim podľa výroku majú znášať trest jednotlivci. Na druhej strane súd nespochybnil možnosť inak formulovaným zákonom na dôchodky siahnuť.

"Ja by som to všeobecne už chápal ako takú symbolickú bodku, čo je možné s takýmto časovým odstupom tých 35 rokov urobiť ako taká, ako symbolická záležitosť, vyrovnanie sa s minulosťou a s niektorými krivdami, ktoré boli páchané," uviedol minister práce ČR Marián Jurečka, keď pridali disidentom a siahli prvým takmer dvom stovkám komunistických pohlavárov na penzie.

Iniciatíva prišla po vlaňajšej hladovke signatára Charty 77 Jiřího Gruntoráda. A Česi chcú ísť ďalej a obdobným zákonom, ako tým slovenským, siahnuť na dôchodky ďalším tisícom komunistických pohlavárov. "Ja by som to bral individuálne, tým klasickým ŠTBákom by som zobral," povedal Jaroslav Spišiak (PS).

"My sme sa od pádu komunizmu nevedeli vyrovnať s našou minulosťou a tým pádom ŠTBákmi. Je najvyšší čas, aby sme sa vedeli s touto situáciou vysporiadať," hovorí Juraj Krúpa (SaS).

"Podľa mňa treba byť individuálni a nerobiť nad všetkým kolektívnu vinu. Ja tvrdím, že sme blízko niektorých praktík ŠTB v rokoch 2020 - 2023 a otázka je, či aj za toto obdobie budeme navrhovať znižovanie dôchodkov," ozrejmil podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD).

"Pokiaľ príde takáto iniciatíva, rád sa na to pozriem a potom vyhodnotím, aké stanovisko k tomu zaujať, teraz neviem," uviedol Samuel Migáľ (Hlas-SD). "Určite by som to nerozporoval."

Za ostatné roky táto téma išla do zabudnutia. Otázne je, či sa po českom vzore opäť nájde politická sila, po 35 rokoch, vysporiadať sa s jednou z mnohých krívd totality a zákon podporiť.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy