35 rokov od pádu totalitného režimu: Kam nás doviedla Nežná revolúcia?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Aké sú prínosy Nežnej revolúcie?
SLOVENSKO / Tento rok si pripomíname 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá zmenila chod histórie. 17. novembra 1989 vyšli do ulíc študenti, umelci a robotníci, čím spustili lavínu, ktorá bez pomoci Sovietskeho zväzu zrútila totalitný režim.
Nežná revolúcia 1989
Komunizmus vládol našej krajine 41 rokov, počas ktorých sme zažívali politické procesy, popravy, represie voči nepriateľom režimu, znárodnenie majetku, cenzúru a absolutistickú moc nad občanmi.
Výzva pred politikmi
Po 35 rokoch od Nežnej revolúcie stojí veľká výzva pred politikmi, aby sa medzi nimi našli politickí lídri, ktorí sa budú ochotní opätovne nadchnúť pre ideály demokracie a slobody. Skonštatoval to sociológ a riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik. Mali by to byť podľa neho predovšetkým politici, ktorí majú dôveru na jednej či druhej strane politického spektra.
"Takíto zodpovední politici sa medzi sebou môžu 'hádať' o tom, aké konsolidačné opatrenia budú najoptimálnejšie, ale musia byť jednotní v názore na to, kde Slovensko patrí a chce v budúcnosti patriť," zhodnotil. Odkaz Nežnej revolúcie v súčasnosti je podľa Slosiarika v jednote, schopnosti zomknúť sa a nerozdeľovať sa na principiálnych veciach.
Slovenská spoločnosť sa postupne vyvíja
Ako podotkol, slovenská spoločnosť sa postupne vyvíja, stala sa súčasťou vyspelého demokratického sveta vďaka vstupu do Európskej únie a dnes sa jej podobne ako mnohým iným západným krajinám nevyhýbajú globálne politické trendy.
"Prejavujú sa nárastom populizmu z oboch strán politického spektra, nárastom dopytu po autoritatívnejších formách spravovania spoločnosti, rastom nacionalizmu, spochybňovaním vedeckých autorít, serióznych médií a celkovo znižujúcou sa sociálnou súdržnosťou a z toho vyplývajúcim rastom antagonistických tendencií v spoločnosti a jej polarizácie," dodal.
Podľa Hřícha odkaz Nežnej revolúcie slabne
Ľudia sa stali po roku 1989 slobodnejšími, ale aj nezodpovednejšími. Treba sa starať o to, aby sme si slobodu udržali, povedal sociológ Václav Hřích. Uviedol, že ľudia dnes mnoho informácií o dianí z roku 1989 preberajú od politikov a známych osobností, ktorým dôverujú. "Keď niekto rozpráva, že to nebolo až také zlé a je to niekto, komu tí ľudia veria, tak to automaticky akceptujú," doplnil.
Podľa Hřícha by sa malo viac hovoriť o tom, čo všetko bolo pred revolúciou zakázané. "Mám na mysli slobodné podnikanie, slobodné voľby, možnosť cestovať, možno študovať v zahraničí," pripomenul.
Ďalšia kapitola dejepisu
Sociológ upriamil pozornosť na totalitný režim, ktorý bol v krajine prítomný pred rokom 1989. Upozornil, že ak si ľudia nebudú vážiť, čo majú, z Nežnej revolúcie sa môže postupne stať len ďalšia kapitola z dejepisu. "Bude to tak trošku strácať na unikátnosti," vysvetlil.
Podstatnou otázkou do budúcnosti je podľa Hřícha aj to, do akej miery sa ľudia ako občania Slovenska budú angažovať v politickom dianí. Pripomenul, že možnosť zapájať sa do politiky je výsadou demokracie. "To je práve tá výzva, či sa necháme viesť davom alebo plynúť čas bez toho, že by sme to nejakým spôsobom pokúsili ovplyvniť tak, ako sa to pokúsili ovplyvniť naši predkovia v roku 1989," dodal.
Nežná revolúcia pripomína, že skutočná sila je v hodnotách, ktoré spojili národ, uviedla polícia
Policajný zbor zdôraznil, že Nežná revolúcia zmenila osudy nás všetkých. "K novému začiatku priviedli krajinu pokojné pochody a odhodlanie občanov, ktorí sa postavili v Československu za slobodu, pravdu a demokraciu," pripomenul PZ. Deklaroval zároveň, že si uvedomuje svoju úlohu brániť hodnoty slobody a demokracie.
"Násilie nemá v slušnej spoločnosti miesto bez ohľadu na to, kým je páchané a odsudzujeme jeho akúkoľvek formu," zdôraznila polícia. Vyzvala zároveň i verejnosť, aby nezabudla, že hodnoty demokracie nie sú samozrejmosťou, ale záväzkom, ktorý je potrebné spoločne chrániť.
35. výročie Nežnej revolúcie si pripomenul aj prezident Peter Pellegrini
Spoločnosť by sa mala vrátiť ku skutočnému obsahu demokratických hodnôt, uviedli členovia vlády
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) skonštatoval, že výročie Nežnej revolúcie pripomína udalosti, pri ktorých sa v uliciach zhmotnila sila národa túžiaceho po slobode, spravodlivosti a demokracii.
"Nežná revolúcia bola a navždy bude významným míľnikom našich dejín," uviedol. V súčasnosti je podľa neho výzvou nezabúdať na to, čo spoločnosť Nežnou revolúciou získala. "Vážme si hodnoty, ktoré našu spoločnosť spájali ako v minulosti, tak aj dnes - slobodu prejavu, rešpekt k ľudskej dôstojnosti a rovnosť pre všetkých," poznamenal.
Susko poukázal na rastúcu nevraživosť
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zvýraznil zmenu, keď vládu jednej strany a názoru nahradil pluralitný demokratický systém, umožňujúci slobodu slova i prejavu.
"Treba si však uvedomiť, že sloboda jednotlivca končí tam, kde zasahuje do slobody iného. Tam, kde sa okázalo porušujú základné ľudské práva, tam sa láme právny štát a je ohrozená samotná podstata demokracie," zdôraznil.
Poukázal na rastúcu nevraživosť, ktorú podľa neho výrazne živia médiá zavádzajúcimi informáciami. "To, čomu v súčasnosti čelíme, má veľmi ďaleko od ideálov Novembra 1989," povedal. Ľudí vyzval, aby uvažovali, či toto je sloboda, ktorú sme si vybojovali a či chcú v tomto trende pokračovať až do konca.
November ´89: Fotografie Jána Lörincza
Na to, že sloboda nemôže existovať bez zodpovednosti a rešpektu k slobode a právam druhým, upozornil v diskusnej relácii TA3 aj podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Nasledovanie demokratických hodnôt, ktoré spoločnosť Novembrom 1989 získala, by sa malo preto podľa neho prejavovať aj v úcte k inému názoru. "Dnes je tendencia zničiť iný názor, prevalcovať toho, kto hovorí niečo iné, ale tak to byť nemá," varoval.
Ochrana dedičstva Nežnej revolúcie nie je o nostalgii
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) si myslí, že spoločnosť dosiahla od novembrových udalostí veľa, no zároveň aj zhrubla. "Namiesto slobody často ľahostajnosť, namiesto solidarity závisť, namiesto odvahy agresia," uviedol.
Poukázal pritom na to, že daný stav si nikto neprial ani v roku 1989, ani v súčasnosti. Zdôraznil, že ochrana dedičstva Nežnej revolúcie nie je o nostalgii. "Je o tom, aby hodnoty, za ktoré ľudia v novembri stáli, zostali živé - v našich rozhodnutiach, správaní a budúcnosti, ktorú tvoríme," uviedol.
Výročie Nežnej revolúcie si pripomenul aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Pripomenul, že ľudia musia chrániť slobodu, ktorú priniesli občianska statočnosť a osobné hrdinstvo. "Vážme si, že môžeme žiť v krajine, kde slobodne vyjadrujeme svoje názory, a nikdy nezabudnime na odkaz Novembra '89 ," dodal.
17. november pripomína, že už 35 rokov môžeme krajinu budovať podľa seba
Spomienka na Nežnú revolúciu v Prahe
Súčasný stav Českej republiky je odrazom nielen toho, čo priniesol 17. november, ale aj 35 rokov, počas ktorých sme sa venovali tomu, ako túto krajinu vybudovať podľa svojich predstáv. Český prezident Petr Pavel to povedal v nedeľu 7. 11. pri pamätníku Nežnej revolúcie na ulici Národní v Prahe, kde položil veniec a zapálil sviečku.
"Už 35 rokov máme možnosť postaviť túto krajinu podľa našich vlastných predstáv. A to, v akom stave je dnes, je odrazom nielen toho, s čím 17. november prišiel a čo začal, ale aj tých 35 rokov, ktoré sme tomu venovali. Bola to jednoducho príležitosť, ktorú sme mali možnosť nejakým spôsobom využiť," povedal Pavel s tým, že je potrebné si to pripomínať.
Generálny štrajk Generálny štrajk a manifestácia na Václavskom námestí v Prahe na podporu Občianskeho fóra 27. novembra 1989
TASR