Svet zaliala purpurová farba. Pripomíname si tak predčasniatka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / 17. november je aj Svetovým dňom predčasne narodených detí. Občianske združenie Malíček už 13. rokov podporuje takéto deti a ich rodiny.
V Novozámockej nemocnici aj vďaka nim môžu rodičia svoje deti sledovať aj cez kameru. Na celom svete sa počas nedele (17. 11.) večer dominanty miest zahalia do purpurovej farby, na znak podpory týchto detí.
"Strašne ma boli brucho, keď sem ideme, stále sa bojím, čo nové, čo povedia," hovorí Eva Czibor, mama predčasne narodeného chlapčeka.
"Je to úplne iný svet ako bežný, je to krajina, kde sa dejú zázraky," uviedla MUDr. Klaudia Demová, primárka na neonatologickej klinike FNsP Nové Zámky. Neonatologické oddelenie Novozámockej nemocnice je jedným zo šiestich špecializovaných pracovísk na Slovensku, kde dôvera a pokrok v medicíne sú rovnako dôležité ako viera v zázraky.
Centrum sa stará o nezrelé bábätká
"Pribral, tak sa veľmi teším. Som veľmi vďačná neonatológii, bez nich by sme to nedali, ani tie deti a my už vôbec," hovorí Eva. Vytúžené dieťatko prišlo na svet skôr, v 27. týždni tehotenstva. Perinatologické centrum sa stará o extrémne nezrelé bábätká pod 37. týždňom tehotenstva, ale aj kriticky choré novorodeniatka.
"Najfragilnejší sú tí, ktorí sa narodia pod 27. týždňom, alebo s pôrodnou hmotnosťou menej ako 1250 gramov," informovala primárka. "Ale je tu, žije, takže som strašne vďačná a už budem plakať," povedala vďačná mamička.
Tím buduje 25 rokov
Primárka Klaudia Demová si tunajší skvelý tím buduje už 28 rokov. Paradoxne po škole začínala na geriatrii. Starajú sa tu o predčasniatka z celého Nitrianskeho a Trnavského kraja.
"Pre nás je dôležité nielen to, či to dieťa prežije, ale akú bude mať kvalitu života do budúcna. Určite našim snom je, aby sme mali matky s deťmi od narodenia, aj keď sú to predčasne narodené," uviedla Demová.
Bábätká síce nerozprávajú, ale vnímajú všetko
A to aj tie predčasne narodené. "Musíme mať veľmi dobre vycibrené všetky vnemy, zrak, chuť, čuch, vôňu všetko, aby sme vedeli odčítať z tých detí kedy potrebujú a čo potrebujú, ony to vedia povedať," hovorí primárka.
"Vždy je tam dotyk, tým že idete k tomu inkubátoru," povedala zdravotná sestra Daniela Gulášová. "Každý deň sem chodíme, prídeme, donesieme mliečko, pozrieme nášho synčeka," uviedol otec predčasne narodeného chlapčeka György Czibor.
"Veľa mamičiek, ktoré majú predčasne narodené deti, je aj darkýň materského mlieka," ozrejmila primárka.
Jediná nemocnica na Slovensku
Kamera na inkubátore umožňuje rodičom pozrieť si svoje predčasne narodené dieťatko aj doma. Túto vymoženosť má NZ nemocnica ako jediná na Slovensku "Takto si ho vieme každý deň sledovať cez kameru, vďaka OZ Malíček," vyjadrila sa mamička Eva.
"Už na ten 26. týždeň je pravdepodobnosť, že bábätko bude zdravé, je možno 70 - 80 %," dodala primárka.