Gašparovič Čentéša nevymenuje! Nedôveruje mu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prezident Ivan Gašparovič nevymenuje Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Dôvod je prostý. Nedôveruje mu. Post generálneho prokurátora by mala podľa prezidenta riešiť budúca vláda respektíve parlament.
Informáciu zverejnil portál www.inforoznava.sk s odvolaním sa na stredajšie vyjadrenia prezidenta počas rozhovoru s rožňavským mestským poslancom Ivanom Kuhnom (OKS). Poslanec sa prezidenta pýtal, kedy rozhodne o vymenovaní alebo nevymenovaní Jozefa Čentéša do tejto funkcie.
Nedôveruje mu
Ivan Gašparovič podľa Kuhna uviedol, že Čentéša za generálneho prokurátora nevymenuje, lebo mu nedôveruje. Tento post by mala podľa neho riešiť budúca vláda respektíve parlament. Vyjadrenie prezidenta dnes potvrdil hovorca prezidenta Marek Trubač.
Voľbu sprevádzalo množstvo pochybností
Hovorca zdôraznil, že voľbu kandidáta na generálneho prokurátora v NR SR sprevádzalo množstvo pochybností od ignorovania predbežného opatrenia Ústavného súdu SR predsedom parlamentu, označovania hlasovacích lístkov, skartovania lístkov bezprostredne po voľbe až po vedomé skartovanie výpovede poslanca Igora Matoviča o korupcii prokurátorom Jozefom Čentéšom. Prezident na základe týchto okolností podľa Trubača rozhodne o vymenovaní generálneho prokurátora až po verdiktoch Ústavného súdu SR o podnetoch Jozefa Čentéša a Dobroslava Trnku v tejto veci.
Prezident v decembri minulého roka povedal, že generálny prokurátor má byť nestranícky. Zdôraznil, že voľba generálneho prokurátora na Slovensku "prebehla pri tvrdom, tvrdom súboji politických strán" o to, ktorá si presadí svojho kandidáta.
Gašparovič zneužíva funkciu, tvrdí Dzurinda
Prezident Ivan Gašparovič zneužíva podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu nevymenovaním Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora svoju funkciu. Čentéša do pozície generálneho prokurátora zvolil parlament vlani 17. júna v tajnej voľbe. Hlava štátu ho odmietla vymenovať s tým, že musí počkať na verdikt Ústavného súdu SR. Ten padol 5. októbra, pričom označil spôsob voľby za ústavný.
ISIFA