Zatiahnuté
Bratislava
Alžbeta
19.11.2024
Umelé oplodnenie s vyšetrenými embryami? Pre Slovákov nedostupný luxus
Zdielať na

Umelé oplodnenie s vyšetrenými embryami? Pre Slovákov nedostupný luxus

SLOVENSKO / Páry, ktoré majú deti s genetickými ochoreniami, chcú mať pri ďalších tehotenstvách istotu zdravého dieťaťa. Preto podstupujú umelé oplodnenie s vopred vyšetrenými embryami.

Štát síce prepláca umelé oplodnenie, no finančne nákladnejšie vyšetrenie embryí sa neprepláca - s výnimkou jednej zdravotnej poisťovne.

​Málokto pri pohľade na Mišku vie, že nemôže žiť tak bezstarostne ako rovesníci. Obmedzením je diagnóza cystická fibróza, ktorá spôsobuje chronické poškodenie orgánov.

"Keď lekári vyslovili verdikt, čo nás čaká, bol to pre nás šok. Nejdeme na rodinné oslavy, nechodíme nikam. Musíme sa vyhýbať stojatým vodám, piesku, takým veciam, ktoré sú pre deti bežné, " hovorí Silvia- matka malej Mišky.

Potreba geneticky vyšetrených embryí

Miška túži po súrodencovi a jej rodičia po druhom dieťatku. A hoci moderná medicína pozná spôsob ako mať zdravé dieťa, na Slovensku si to môžu dovoliť iba rodičia, ktorí si na to našetria. 

"Ak by sme chceli mať zdravé dieťa, museli by sme podstúpiť umelé oplodnenie s geneticky vyšetrenými embryami, " vyjadruje svoju frustráciu Silvia.

"Predtým než to embryo sa vloží do maternice sa urobí genetické vyšetrenie. Nielen to, že to stojí peniaze poisťovňu, ale je to veľmi traumatická záležitosť, " objasňuje situáciu hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre reprodukčnú medicínu Martin Petrenko.

Štát zákrok neprepláca

Štát síce prepláca v takýchto prípadoch umelé oplodnenie, ak hrozí genetické ochorenie, no dôležitú súčasť toho - teda genetické vyšetrenie embryí - už neprepláca a výnimkou je len príspevok jednej z poisťovní

"Cena sa hýbe okolo 1.500 eur za tri vyšetrené embryá pri tých zložitých genetických vyšetreniach, 4-tisíc až 5-tisíc eur za 3 či 4 embryá, " hovorí o zákroku vedúci lekár Centra asistovanej reprodukcie Peter Krajčovič.

Šetrenie je náročné 

Silvia pritom popisuje, že šetriť v prípade rodín, ktoré už jedno dieťa choré majú, je ešte náročnejšie. Prvý pokus im nevyšiel, teraz majú pár rokov na našetrenie, potom už klesajú nielen šance na otehotnenie, ale aj preplatenie umelého oplodnenia, ktoré je len do 39 rokov. 

Zdravotné výkony nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Aktuálne ani neevidujeme požiadavku zo strany odbornej obce.

V zahraničí je liečba dostupnejšia

Nie je to ale jediný dôvod, prečo by bolo pre Silviu výhodnejšie byť Češkou. Aj moderná liečba jej dcéry je na Slovensku dostupná len pre určité mutácie a až od dvanástich rokov.

"Keby sme žili i len pár kilometrov za hranicami, napríklad v Českej republike, v Poľsku, Miška už by mala lieky, " ukončuje Silvia.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy