Ambasády v Kyjeve sa zatvárajú: Výzvy občanom na opatrnosť, jadrové hrozby za tým vraj nie sú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
UKRAJINA / SLOVENSKO / Niektoré krajiny v Kyjeve zatvorili ambasády a svojich občanov vyzvali, aby boli v prípade vyhlásenia leteckého poplachu pripravení okamžite sa presunúť do krytov. Prvým bolo veľvyslanectvo USA, neskôr sa pridali ďalšie. Podľa zverejnených informácií však tieto kroky neboli odpoveďou na opakujúce sa vyhrážky Kremľa o jadrovom útoku na Ukrajinu.
Aj ruské rozhlasové kanály hovorili o tom, že v stredu 20. novembra by malo dôjsť k veľkému útoku na Kyjev, spomínal sa dokonca presný čas, 14.30 h. Či toto bola informácia, ktorá viedla k zatvoreniu viacerých veľvyslanectiev v hlavnom meste Ukrajiny, však nie je možné potvrdiť. "Veľvyslanectvá USA a Španielska v Kyjeve sa rozhodli dočasne zatvoriť svoje sídlo potom, čo túto stredu dostali "konkrétne" informácie o možnom "veľkom" leteckom útoku na mesto," uviedlo Veľvyslanectvo Španielska na Ukrajine.
Okrem španielskeho a amerického veľvyslanectva, pristúpili k zavretiu veľvyslanectva aj Grécko a Taliansko. Veľvyslanectvo Kazachstanu výzvu svojim obyvateľom žijúcim na Ukrajine ešte rozšírilo. Vyzvalo ich, aby opustili všetky miesta blízko bojových zón alebo rovno odišli z krajiny. "Veľa ľudí o tom píše na Telegrame," "ja mám pripravené všetko v malých kufroch, ak by ten poplach prišiel," "my už sme si zvykli na sirény, keď sa učíme, pri ich zvuku, automaticky ideme do krytov," reagovali oslovení ľudia na ulici.
České ministerstvo zahraničných vecí nám na otázku o fungovaní ich ambasády a bezpečnosti jej zamestnancov odpovedalo veľmi stručne. "Bezpečnostné otázky súvisiace so zaistením našich ambasád nikdy nekomentujeme verejne," uviedlo svoje stanovisko Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky.
S rovnakou otázkou sme sa obrátili na ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, to vo svojej odpovedi uviedlo, že bezpečnostnú situáciu neustále monitoruje a vyhodnocuje, aj vzhľadom na bezpečnosť ľudí nášho zastupiteľského úradu v Kyjeve. "Aktuálne sme prijali viaceré opatrenia vrátane udelenia výnimočného voľna pre miestne sily a odporúčania obmedziť vyslaným zamestnancom pohyb mimo centra Kyjeva," uviedlo svoje stanovisko Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky.
Podľa aktuálnych informácií i komentárov odborníkov situácia na Ukrajine v týchto chvíľach a dňoch eskaluje. "Pravidelne riešime riziká a ohrozenia, ktoré by mohli byť, preto v tejto chvíli bezprostredné riziko nehrozí," povedal minister obrany Slovenskej republiky Robert Kaliňák (Smer-SD).
Podľa ukrajinského politického analytika vznikli obavy jednotlivých krajín z možnosti, že by Rusko mohlo na Kyjev vyslať raketu Rubež, ktorá má dostrel 12-tisíc kilometrov. "Má vyššiu presnosť a okrem toho je raketa vybavená satelitným navigačným systémom GLONASS, ktorý jej umožňuje upraviť dráhu letu," uviedol vedúci Inštitútu pre výskum Európskej bezpečnosti Gleb Fishchenko.
Na dnešné kroky veľvyslanectiev zareagovalo aj Ukrajina. Ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo, aby partneri reagovali v 1001. deň vojny rovnako ako v predchádzajúcich, kedy bola hrozba raketových útokov rovnaká. Bez akýchkoľvek dodatočných informácií a nafúknutia informačného priestoru. Ukrajinská rozviedka vyhlásila informácie o útoku, ktorý Rusko údajne chystalo na dnešné popoludnie za feik. "Krajina - terorista - urobila masové informačno-psychologické útoky proti Ukrajine. Dôverujte iba informáciám z oficiálnych miest," informovalo Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny.