Zatiahnuté
Bratislava
Oldrich
3.12.2024
Inflácia v Eurozóne stúpa: Slovensko bojuje s výrazným rastom cien potravín
Zdielať na

Inflácia v Eurozóne stúpa: Slovensko bojuje s výrazným rastom cien potravín

SLOVENSKO / Inflácia v Eurozóne opäť stúpla. Drží sa však v intervale, ktorý očakáva Európska centrálna banka, aby mohla naďalej znižovať základnú úrokovú sadzbu. Výrazne horšie čísla, ako je európsky priemer, však zaznamenalo Slovensko. A to najmä pri potravinách.

V rámci eurozóny je na tom najlepšie Slovinsko. V tejto krajine bolo októbrové zdražovanie na nule, teda sa vôbec nezdražovalo. Priemer eurozóny je pritom na dvoch percentách, kde chce mať infláciu aj Európska centrálna banka. Slovensko je však na tom výrazne horšie. Podľa prepočtov eurostatu je u nás zdražovanie na úrovni tri a pol percenta, čo znamená, že sme takmer na chvoste eurozóny. Najvýraznejšiu infláciu pociťujú Estónci a Belgičania. V oboch krajinách je na úrovni štyri a pol percenta.

Kde bolo, tam bolo, bolo zrazu opäť na Slovensku draho a drahšie. A čo je ešte horšie, že sa u nás zdražuje rýchlejšie ako skoro všade inde. "Rast cien spotrebiteľskej inflácie na Slovensku presahuje mieru inflácie v eurozóne," informoval analytik Tatra banky Boris Fojtík. O niečo vyššiu mieru inflácie má Chorvátsko a percento ako my potom spoločne Estónci a Belgičania. V tomto prípade by nám asi neprekážalo vymeniť sa so Slovincami, ktorí majú zdražovanie na nule. Kým celkovo v eurozóne najviac podrazili služby, u nás to má na svedomí položka, ktorú pociťujú Slováci najviac. "Potravinám, ktoré opäť zaznamenali pomerne silný nárast, porovnateľný s obdobím v minulom roku, kedy celková cenová hladina výrazne rástla," pokračoval Fojtík.

Veľmi zjednodušene a pre lepšiu predstavu to potom vyzerá takto: "Ak sme vlani urobili nákup potravín za 100 eur, tak teraz nás ten istý nákup vyjde na 105 eur," opísala analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Okrem legendárneho masla ťahajú nahor ceny potravín aj tieto položky: "oleje a tuky, a to až vyše 30 percent, ale výrazne išla hore aj zelenina a ovocie," doplnila Sadovská.

Za vyššie ceny olejov momentálne môže najmä nižšia úroda slnečnice. Problémy majú ale aj ďalšie agro komodity. "Nárast cien poľnohospodárskych komodít na európskych trhoch vidieť už od augusta. Nedá sa očakávať, že by sa tento nárast neprejavoval aj v cenách potravín," dodal Fojtík. Dobre na tom nie sme ani z pohľadu V4. Naši susedia síce neplatia eurom, ale zdražovanie je vyššie len v Poľsku, v Maďarsku a Česku nižšie.
A dobré u nás nie sú ani vyhliadky. "Vplyv nových daní a ich zavádzania do praxe, čo sa môže takisto negatívne prejaviť v cenách potravín v horizonte najbližšieho pol roka," uzavrel Fojtík.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy