Neistota s poplatkami za odpad: Obce tápu, firmy sa zadlžili
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SENICA / Starostovia a primátori miest a obcí teraz zažívajú krušné chvíle. Pripravujú rozpočet na nový kalendárny rok, ktorý sa má schváliť na obecnom zastupiteľstve o pár týždňov.
Nevedia však ako majú do rozpočtu zapracovať platby za komunálny odpad lebo to, čo malo platiť od prvého januára, bolo zrušené.
Zadlžili sa aj firmy
A zbytočne sa zadlžili aj firmy, ktoré nakúpili zariadenia na dotrieďovanie odpadu.
Technické služby v Senici kúpili tieto strojné zariadenia na dotriedenie komunálneho odpadu. Vzhľadom na to, že povinné dotrieďovanie odpadu bolo presunuté až o dva roky, tieto zariadenia budú nevyužité.
Stálo ich to nemálo peňazí. Na kúpu museli zobrať aj úver, ktorý budú musieť splácať.
"Zariadenia, stavebná, aj strojná investícia stála v objeme 1, 5 milióna eur, " informuje o cene riaditeľ technických služieb v Senici, Peter Turza.
Vyškolili pracovníkov
Taktiež museli na to prijať a vyškoliť pracovníkov. Na tieto zariadenia sa vzťahuje dvojročná záruka.
"Môže sa stáť, že po zábehu do prevádzky po roku 2027 môže dôjsť k nejakej poruche, ktorá sa nebude dať vykryť zo záručných podmienok, " znova Peter Turza.
Finančný rozdiel je príliš malý
Primátor Senice hovorí, že navrhované poplatky za uskladnenie komunálneho odpadu by mali ľudí motivovali triediť. Finančný rozdiel je však veľmi malý.
"Samospráva, ktorá má vytriedenosť do 10 percent bude platiť 80 eur za tonu poplatok, a my ako mesto máme vytriedenosť nad 60 percent, a poplatok bol 68 euro za tonu, " hovorí o problematike primátor Senice Martin Džačovský.
Podľa neho rozdiel iba 12 eur za tonu nezodpovedá reálne tým nákladom, ktoré sú s tým spojené.
"Aby sme mali takú to vytriedenosť ako máme, je to o osvete, ale je to aj o nákladoch o častejšom zbere, rôznom zbere, " hovorí jedna z opýtaných.
Do konca tohto kalendárneho roka musia obce schváliť všeobecné záväzné zariadenie týkajúce sa poplatkoch za komunálny odpad, ale nevedia ako to majú urobiť.
"Posledný týždeň sme vo veľkej neistote, nevieme, čo bude platiť, nevieme, aké budú poplatky, " vyjadruje sa k prípadu starostka obce Dojč, Slavomíra Melišová.