Veľké zmeny v školstve: Spájanie škôl a nové pravidlá pre súkromné školy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Máme príliš veľa veľmi malých škôl a navyše, sú neraz veľmi blízko seba, tvrdí ministerstvo školstva a chystá zmeny. Tam, kde to bude možné, sa zrejme budú školy spájať a ministerstvo o tom bude hovoriť so samosprávami. Aj toto vzišlo z analýzy, ktorá sa pozerá na to, kde používame peniaze na základné a stredné školy neefektívne. Zmeny čakajú aj normatívy na žiakov.
Koľko dáva Slovensko na škôlky, základné a stredné školy? Menej než je priemer Európskej únie. Ukazuje analýza, z ktorej vzídu riešenia. Minister tvrdí, že nemá ísť o šetrenie, ale o to, aby každé jedno euro bolo použité vo vzdelávaní efektívne. Až 600 malým školám štát posiela peniaze navyše - Je to kompenzácia za to, že nedosahujú ani minimálny zákonný limit na počet žiakov, no potrebujú fungovať. "Sú extra dofinancovávané 100-miliónmi eur a napriek tomu, žiaci v týchto školách dosahujú horšie výsledky" osvetlil minister školstva Tomáš Drucker.
Malé školy majú teda horšie výsledky ale stoja štát viac peňazí, hovorí analýza a popisuje, koľko takýchto škôl má pritom v okruhu 6 kilometrov ďalšiu školu, s ktorou by sa vedela spojiť. "Približne 130 škôl, ktoré sú pod ten zákonný limit, má v blízkosti, do šiestich kilometrov, inú školu, ktorá má voľné kapacity," uviedol riaditeľ ÚHP Martin Haluš.
"Bez toho, aby sme ovplyvnili dostupnosť, pre tieto deti a pre ich rodičov, je možné hovoriť napríklad o spájaní škôl," pokračoval Drucker. Nebojí sa, že takúto otázku bude riešiť pred komunálnymi voľbami. "Sú malé obce, kde majú školu tzv. malotriedku, ale z hľadiska dostupnosti ďalšej školy je ďaleko. Tak tam sa nebudeme primárne zaoberať, aby sme hovorili, že zatvorte tú školu," vysvetlil Drucker.
ZMOS to víta
"Do budúcna je to nevyhnutnosť, istotne väčšiu perspektívu do budúcna majú plne organizované školy a nie malotriedky," reagoval predseda ZMOS Jozef Božik.
Únia miest Slovenska po minulých skúsenostiach hovorí, že zámer je fajn, v praxi to ale bude problém. Upratať sa má aj v normatívoch, teda sume, ktorú škola dostávajú na žiakov. Prvý aj druhý stupeň je napríklad v rovnakej sume, hoci druhý stupeň je nákladnejší. Zmenu čaká možno aj financovanie súkromných škôl. "Či majú dostávať 100 % normatív aj tí, ktorí vyberajú poplatky," povedal Drucker.
A zámer je aj povinná škôlka pre deti z málo podnetného prostredia. "Aby sme zaviedli povinnú predškolskú dochádzku od 3 rokov je mojim cieľom," zakončil minister Drucker. Doterajšie pokusy narazili na protiústavnosť. Veľký balík zmien v školstve by mal byť platný do 1. januára 2026.