Novomanželia na grófovej posteli: Pobúrenie okolo svadobného fotenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
HUMENNÉ / Mladomanželské fotografie vznikli v interiéri kaštieľa v Humennom, nebolo by na tom nič zvláštne, keby na nich manželia neboli na dobovej posteli grófa Andrássyho. Na názor sme sa opýtali viacerých odborníkov, kým niektorí v tom problém nevidia, jeden z historikov umenia a súdny znalec tvrdí, že je to nevkusné.
FOTOGRAFIE MUZEUM HUMENNE
"Vo Vihorlatskom múzeu je vo vyhradených priestoroch umelecko- historickej expozície povolené zhotovovať svadobné fotografovanie, " informuje o aktuálnej situácii riaditeľka Vihorlatského múzea v Humennom Zuzana Koščová.
Pobúrili fotografie na manželskej posteli
Fotografovanie prebieha pod dohľadom zodpovedaného pracovníka a mladomanželov stojí sto eur. Do tohto momentu je všetko v poriadku. Lenže bývalého riaditeľa múzea pobúrili tieto fotografie. Jedna z fotografií zachytáva manželský pár na dobovej posteli.
"Široká laická a odborná verejnosť mohla nadobudnúť dojem, že Vihorlatské múzeum v Humennom nevie adekvátne zabezpečiť ochranu zbierkových predmetov, nielen veľkej finančnej hodnoty, ale aj nevyčísliteľného kultúrneho významu, " sťažuje sa vo svojom otvorenom liste bývalý riaditeľ múzea Vasiľ Fedič.
"Podľa môjho názoru nedochádza k degradácii zbierkových predmetov, pretože takéto fotografovanie sa neuskutočňuje na dennej báze, " znova súčasná riaditeľka múzea v Humennom.
Fotografovanie funguje dlhodobo
Aj dlhoročná fotografka potvrdzuje, že kým teraz fotia v týchto priestoroch pár krát do roka, tak napríklad v minulosti to boli aj tri fotenia za víkend.
" Ľudia majú nejakú úctu k tomu prostrediu, nechcú tam urobiť nejakú škodu. Maximálne si sadneme na nejaké kreslo sedačku, ale všetko opatrne stúpame, žiadne nejaké vylomeniny sa tam nerobia, " obhajuje sa fotografka Katarína Kočanová.
"Službu svadobného fotenia pritom ponúka múzeum verejnosti už dlhodobo, a bolo tomu tak aj za pôsobenia bývalého riaditeľa a samotného autora otvoreného listu pána Fediča, " k situácii sa vyjadrila aj hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.
Sťažovateľ na náš telefonát nereagoval.
Nezhody v odbornej verejnosti
Z nevinných fotografií sa stali kuriózne zábery, ani odborná verejnosť sa nezhoduje v tom, či je toto konanie už cez čiaru.
"Múzeum neporušuje mne nejakú známu smernicu alebo predpis, nie sú to nejaké vzácne historické nábytky žeby išlo ja neviem o stredoveké renesančné alebo barokové, " hovorí o fotografovaní kurátorka zbierky historického nábytku v Slovenskom národnom múzeu Alena Piatrová.
Historik umenia a bývalý riaditeľ kaštieľa Betliar má však podstatne kritickejší pohľad.
"Je to jednak nevkusné, u nás na Slovensku je celkovo problém, že nie úplne si dokážeme vytvoriť vzťah k takýmto pamiatkam. Neviem si predstaviť, že by si niekto vo Francúzsku ľahol do postele Napoleona a fotil sa tam dokonca ešte s topánkami, čo je absolútne cez čiaru. V tomto prípade ide posteľ o grófa Aladára Andrássyho, čo bol veľmi vysoký dvorský funkcionár, významný človek v rámci hospodárskych dejín. Bol to brat ministra zahraničných vecí Rakúsko- Uhorska. Podľa mňa je to z hľadiska etického a morálneho absolútne neprípustné, " kriticky sa stavia k fotografovaniu v historických priestoroch historik umenia a bývalý riaditeľ kaštieľa Betliar - Július Barczi.
Fotografovanie v budúcnosti
Múzeum zvažuje, či takéto kontaktné fotografovanie bude aj naďalej prípustné.
"Je to momentálne v štádiu riešenia a diskutovania s odborníkmi, " znova riaditeľka Vihorlatského múzea.