Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Od revolúcie k slobode: Čo znamená byť súčasťou Európskej únie?
Zdielať na

Od revolúcie k slobode: Čo znamená byť súčasťou Európskej únie?

SLOVENSKO / Pred 35-mi rokmi už bola Nežná revolúcia v silnom pohybe. Hranice Česko-Slovenska však boli stále zatvorené, teda bez slobodného pohybu. Prieskum agentúry AKO pre televíziu JOJ ukázal, že práve možnosti cestovať, či študovať v zahraničí považujú ľudia za najväčšie prínosy Novembra 89.

​Krátko po začiatku revolúcie občania okrem iných sformulovali aj heslo - Návrat do Európy. Podľa sociológa Vašečku to v súčasnosti znie možno paradoxne. Išlo však o to, že Slováci, Česi, Poliaci a ďalší už nechceli byť nesvojprávnymi satelitmi Moskvy.

"Mnohí sme vtedy mali pocit, že my sme vlastne Európania, ktorých ale niekto uniesol na východ, kam my vlastne nepatríme a preto sa chceme do tej Európy vrátiť, " hovorí sociológ Michal Vašečka.

To sa napokon aj stalo - Slovensko, Česko, Poľsko a ďalší už sú súčasťou Európskej únie. Mnohí ľudia to vnímajú najmä cez materiálne statky, či eurofondy.

"Takmer tri štvrtiny, možno aj 80 percent všetkých verejných investícií sú robené v našich obciach a a mestách práve preto, že sme mali k dispozícii európske peniaze, " vyjadril sa minister minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Vážme si slobodu

Podľa kresťanskej demokratky Lexmannovej si však treba vážiť najmä to, že návratom do rodiny demokratického západu sme získali čosi veľmi cenné - slobodu. A to nielen v cestovaní.

"Je to veľký dar, ktorý stál veľmi veľa obetí a treba si na tú obetu týchto ľudí spomínať - koľko ľudí trpelo vo väzení, koľko ľudí stratilo život len zato, že sa snažili, aby sme tu raz mohli žiť slobodne, " hovorí k tematike kresťanská demokratka Miriam Lexmannová. 

​Jedno zo zistení prieskumu bolo, že väčšia integrácia s Európou je prínosom podľa viac ako 17 percent opýtaných.

"Viac by sa malo hovoriť, čo všetko bolo iné pred revolúciou a čo všetko z tých vecí, ktoré sú teraz možno bežné pre nás vtedy ľudia nemali - slobodné podnikanie, slobodné voľby, možnosť cestovať, možnosť študovať v zahraničí, " vyjadruje sa aj riaditeľ prieskumnej agentúry Ako Václav Hřích.

"Že by sme dokázali vnímať nielen tie výhody, ktoré nám poskytla demokracia, alebo vstup do Európskej únie, ale tak isto aj tie hodnoty, ktoré s tým prichádzajú, "  informoval výkonný riaditeľ platformy MEMO 98 Rastislav Kužel. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy