Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Horšie bolo za Fica. Podľa ministra Mihála je u nás práce dosť
Zdielať na

Horšie bolo za Fica. Podľa ministra Mihála je u nás práce dosť

Po malej pauze sa naši politici opäť pustili do hádky, kto môže za takmer 14-percentnú nezamestnanosť. Kým predseda Smeru tvrdí, že za takéto čísla môže vláda Ivety Radičovej, minister práce mu odkázal, že zneužíva čísla podľa svojich potrieb. A že vôbec nezohľadňuje aj nárast pracovných miest, aj rekordný počet absolventov v minulom roku. Trh práce totiž v januári skutočne istý nárast pracovných ponúk zaznamenal...

Kto nesie vinu za stúpajúcu nezamestnanosť?

Pre stúpajúcu nezamestnanosť sa naposledy prestrelka strhla 25. januára. Spolu s ňou sa spustila lavína reakcií o tom, kto môže za nedostatok práce. Kríza alebo zlé opatrenia vlády.

Do protiútoku dnes vyrazil aj minister práce Jozef Mihál. Čísla vraj hovoria sami za seba - kým za necelé dva roky vlády Smeru od augusta 2008 do júna 2010 pribudlo 139 557 nezamestnaných, za vlády Ivety Radičovej od júna 2010 do decembra 2011 to bol nárast o 30 773 nezamestnaných.

Podľa Mihála rastie počet pracovných miest

"To je štvornásobný rast počtu nezamestnaných za obdobie vládnutia Roberta Fica... Keď sa pozrieme na počet pracovných miest, ktoré sa podarilo vytvoriť, počet celkovo zamestnaných ľudí nám narástol o 50 tisíc osôb," komentoval Jozef Mihál.

"Odporúčal by som pánovi ministrovi Mihálovi, aby sa pozrel, čo sa deje na Slovensku. Hádať sa o čísla nemá význam, či je to o polpercenta viac, o polpercenta menej. Jedno je fakt, že máme najvyšší počet nezamestnaných za posledných osem rokov," reagoval Fico.

Podľa ministra práce to po vyhodnotení záveru roka oproti minulým rokom nie je také katastrofálne ani s hromadným prepúšťaním....

Hádky, hádky, no trh práce predsa len ožil...

Trh práce zažil v januári nečakaný zvrat. Na pracovných portáloch pribudli tisíce nových pracovných ponúk. Konkrétne ich je o 2600 viac než v decembri, spolu 9400 ponúk. Najviac inzerátov sa týkalo obchodu, IT a manažmentu.

Aj takzvané predstihové ukazovateľe z Nemecka a eurozóny naznačujú oveľa nádejnejšie vyhliadky, ako sa predpokladalo v decembri. Slovenské firmy teda stále majú dosť zahraničných zákazok.

"Vyhliadkam v eurozóne praje vývoj v USA, americký trh práce 6 mesiacov po sebe zaznamenal viac ako 100-tisícový mesačný prírastok nových pracovných miest. Silný externý dopyt prospieva aj exportne orientovanému priemyslu v eurozóne," komentoval aj ekonomický analytik Vladimír Vaňko. Ružové vyhliadky by však mohlo zmariť Grécko, ktoré sa ešte stále so svojimi veriteľmi nedohodlo na odpustení polovice svojich dlhov. 

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy