Odpad v prírode: Cigaretové ohorky vedú, PET fliaš ubúda
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Vo voľne pohodenom odpade kraľujú cigaretové ohorky. Naopak, PET fliaš odhodených kade-tade ubúda. Vyplýva to z analýzy organizácie ENVI - PAK, ktorú robili v dvadsiatich siedmich lokalitách Slovenska.
Autori analýzy sa takpovediac prehrabali vo vyzbieraných odpadkoch a zistili, že 44 percent z nich tvoria cigaretové ohorky. Na druhom mieste skončili všakovaké plasty - najmä obaly od sladkostí či pochutín. Bolo ich 25 percent. Deväť percent vyzbieraného odpadu tvoril papier. Za zmienku ešte stojí odpad z hygienických potrieb - tvoril 4 percentá. Ako tak pozitívne číslo sa týka PET fliaš a plechoviek. Zavedením zálohovania od roku 2022 ich významne ubudlo. Vo voľne pohodenom odpade tvoril iba 2 percentá.
Percentuálny podiel cigaretového odpadu v prírode sa tohto roku oproti tomu vlaňajšiemu zvýšil o takmer 10 percent. Nie je to problémom len na Slovensku. V zahraničí vedci zistili, že vtáci začali ohorky používať pri stavbe svojich hniezd - ako tepelnú izoláciu i ochranu proti parazitom. Zjednodušene povedané, sú najčastejšie voľne pohodeným odpadom v prírode. "Už analýzy v rokoch 2022 a 2023 ukázali dominanciu cigaretových ohorkov," uviedla Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.
Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK robila analýzu odpadu vo voľnej prírode v rôznych častiach Slovenska. Z dát je jasné, že množstvu cigaretových ohorkov na východnom, strednom i západnom Slovensku konkurujú iné plasty a po nich papier. "Tohtoročná jesenná analýza voľne pohodené odpadu sa konala v 27 lokalitách Slovenska, pričom sa zameriavame na evidenciu počtu odhodených kusov," pokračovala Kretter.
Analýza konštatuje, že ľudia sú schopní vyhodiť všetko - od zapaľovača po topánky. No ľudia, ktorí odpad vo voľnej prírode zbierajú už niekoľko rokov pridávajú, tvrdia, že rozsah vecí, ktorých sa obyvatelia Slovenska zbavili tým, že ho nechali v prírode je oveľa širší. "So všetkým som sa už za tie roky stretol. Chladničiek, pračiek a oblečenia je veľa. Ale napríklad je na niektorých miestach aj veľa striekačiek. A to je veľmi nebezpečné," informoval Jaroslav Stančák z Nadácie Alexandra Stančáka. "Staré záchody alebo väčšie veci, ktoré sme nachádzali aj na miestach, na ktoré nemáme ani potuchy, ako sa tam mohli dostať," opísal Andrej Mojžita z Ochrancovia Bakovej jamy, Zvolen.
Nápojové PET fľaše a plechovky, ktorých bolo pred zálohovaním v prírode neúrekom sa takmer vytratili. A aj pri niektorých ďalších druhoch odpadu sa ukázalo, že ich je menej. "Asi najvýraznejší zaznamenalo sklo a jeho nápojové obaly, ktoré tento rok klesli z minuloročných 7 percent na tri," uzavrela Kretter.
Ako uvádza analýza - ľudia sú ochotní vypustiť z ruky odpad tam, kde vidia, že to pred nimi už niekto urobil. Napokon tí, ktorí lesy, parky či priehrady a ich okolie čistia, vedia o tom svoje. "Niektoré miesta som vyčistil raz a je to čisté, a niektoré som musel aj trikrát," dodal Stančák. Odhadzovanie odpadu do voľnej prírody vníma tretina Slovákov ako jeden z troch najväčších environmentálnych problémov krajiny. "V posledných rokoch už toľko ľudia nevyhadzujú a je to podľa mňa aj vplyvom toho, že to mestá aj obce začali riešiť. Sú rôzne programy, výzvy, čo sledujem a je to podľa mňa aj zásluha zálohovania," uzavrel Mojžita.