Jasno
Bratislava
Bibiána
2.12.2024
Podľa Eurobarometra je so svojím životom spokojná väčšina Slovákov
Zdielať na

Podľa Eurobarometra je so svojím životom spokojná väčšina Slovákov

SLOVENSKO / So životom, ktorý vedú, je spokojných 85 % Slovákov. Väčšina obyvateľov SR (62 %) je však nespokojná so stavom demokracie v krajine. Z problémov, ktoré Slovákov najviac trápia, rezonujú najmä rastúce ceny a náklady na život, za zásadný problém považujú tiež vojnu na Ukrajine.

Vyplýva to z aktuálnych výsledkov Národnej správy Eurobarometra, ktorú v pondelok zverejnilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Na Slovensku sa jesenná vlna prieskumu Eurobarometer uskutočnila od 10. do 28. októbra, podobne ako v ďalších členských krajinách Európskej únie (EÚ) zisťoval názory obyvateľov na aktuálne problémy krajiny i EÚ, rovnako sa zaujímal o mieru dôvery v národné a európske inštitúcie, dôveru v médiá a tiež spätosť obyvateľov so svojou krajinou a EÚ.

Slováci majú obavy z inflácie

Sociologička Oľga Gyárfášová, prezentujúca základné zistenia prieskumu, upozornila na to, že obavy vyplývajúce z inflácie i rastúcich cien, z ktorých vyjadrilo obavu 47 % slovenských respondentov, sú výrazne vyššie ako celoeurópsky priemer (33 %). Mieni, že jedným z dôvodov je ohlásená konsolidácia a jej ekonomické dosahy na bežný život. "Aj keď všetky jej dôsledky ľudia ešte priamo necítia, už ich nejakým spôsobom anticipujú vo svojom vnímaní," vysvetlila. Okrem rastúcich cien a zvyšujúcich sa ekonomických nákladov trápi Slovákov ekonomická situácia, štátny dlh i zdravie. Medzi aktuálne problémy EÚ vníma Slovensko najviac vojnu na Ukrajine, ktorú za zásadný problém považuje 49 % Slovákov.

40 % obyvateľov nedôveruje Európskej únii

Európskej únii dôveruje 53 % obyvateľov SR, naopak, 40 % vyjadrilo nedôveru voči EÚ. Sociológ Martin Slosiarik poukázal na to, že v porovnaní s predchádzajúcimi zisteniami, ktoré mapovali názory v decembri 2022, zaznamenal aktuálny prieskum výrazný nárast akceptácie EÚ. "To, že na EÚ by sa nemalo nič meniť, si myslí 13 % Slovákov, väčšina respondentov, 55 %, mieni, že EÚ síce potrebuje reformy, no Slovensko má byť jej súčasťou. Naopak, za vystúpenie Slovenska z EÚ, ak sa nič nezmení, je 19 % Slovákov, len 9 % si myslí, že už je čas vystúpiť z Únie," spresnil národné výsledky.

Vedúceho Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR Vladimíra Šuchu teší nárast pozitívneho vnímania EÚ, priznáva, že to môže prameniť i z prítomnosti globálnych výziev a kríz, ktorým Európa i Slovensko čelí. "Uvedomujeme si, že v tom celku sme silnejší, a vieme sa lepšie brániť a odolávať takýmto výzvam," upozornil. Dodal, že príslušnosť k EÚ neznamená byť nekritický voči jej súčasnému nastaveniu. "Úniu je potrebné meniť k tomu, aby bola lepšou, odolnejšou a viac konkurencieschopnou, no je to jediný priestor pre dobrú budúcnosť Slovenska," zdôraznil

Slováci sú nespokojní so stavom demokracie

Zistenia prieskumu tiež ukázali, že Slováci patria medzi najnespokojnejších z hľadiska vnímania stavu demokracie v krajine. Nespokojnosť na úrovni 62 % je o deväť percentuálnych bodov vyššia ako na jar 2024. Vyšší podiel nespokojnosti s tým, ako funguje v ich krajine demokracia, zaznamenal Eurobarometer len na Cypre (67 %) a v Grécku (71 %).

Z pohľadu vnímania európskych a národných inštitúcií prieskum odhalil, že Európskemu parlamentu i Európskej komisii dôveruje zhodne 52 % Slovákov. Naopak, Národnej rade SR dôveruje len 32 % Slovákov a vláde 31 % Slovákov. Pozitívny posun zaznamenal jesenný prieskum Eurobarometra vo vnímaní médií. Takmer tri štvrtiny Slovákov (72 %) si myslí, že médiá poskytujú dôveryhodné informácie. "Je to výrazne, o 18 percentuálnych bodov, viac ako na jar 2024, rovnako je možné vnímať výrazný posun v pozitívnom vnímaní aj pri komparácii s obdobím 2020 - 2023," uviedli prezentujúci.

Deväť z desiatich obyvateľov Slovenska sa cíti byť celkovo spätých so Slovenskom, ako i mestom či dedinou, v ktorých žijú. Spätosť s EÚ deklarovali dve tretiny Slovákov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy