Kapor kraľuje Vianociam, ale spotreba rýb na Slovensku je stále nízka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
JUŽNÉ SLOVENSKO / Z rybníkov v Číčove poslednýkrát v tomto roku lovili vianočných kaprov, ktoré napriek módnym trendom u nás ešte vždy kraľujú štedrovečernému stolu. Kým v únii je priemerná ročná spotreba rýb na obyvateľa viac ako 26 kilogramov, na Slovensku to nie je ani 6 kilogramov.
V Číčove začal jeden z posledných tohtoročných výlovov vianočného kapra. S výlovom na nížine začali pre jesenné povodne o desať dní neskôr, až koncom októbra. Pri predaji sa zmenil trend - namiesto dvoch menších, rodiny kupujú jedného väčšieho kapríka. "Sú aj dôchodcovia a taký menej solventní zákazníci, tí si berú ryby, ktoré majú dve kilá plus," povedal vedúci strediska Peter Dobrý.
V tomto roku sa chovateľom rýb darilo aj vďaka dobrému zásobovaniu vodou. "Uvidíme ešte ako dopadne tento výlov, ale asi je najviac rýb za celej histórie tohto rybochovného zariadenia," pokračoval Dobrý. "Živé kapre alebo ryby je normálne dovolené predávať, funguje to úplne v poriadku. Aj tento rok ministerstvo pôdohospodárstva podporuje predaj živých kaprov," uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Richard Takáč (Smer-SD). "Dúfam, že sa ľudia vrátia k zdravému rozumu a my rybári nebudeme musieť obhajovať normálnosť," povedal prezident Združenia chovateľov rýb Slovenska Miroslav Šlenc.
"Sladkovodná slovenská ryba, ktorá je dochovaná v našich rybníkov u nás na Slovensku je tisíckrát kvalitnejšia ako niekde dovezená tisícky kilometrov neviem odkiaľ, neviem ako a neviem akým spôsobom," pokračoval Takáč. Rýb na vianočný trh je dostatok, ceny by sa nemali výrazne líšiť od tých vlaňajších. "Veľmi veľa zákazníkov ostáva verných kaprom. To je jednoducho klasická tradícia. To nám pripomína detstvo a Vianoce," opísal výkonný riaditeľ Združenia chovateľov rýb Slovenska Milan Mazáň.
Rybné hospodárstvo na Slovensku má svoje rezervy. Aj v prípade tak žiadaného zvýšenia dopytu po rybách, by dokázali zareagovať a vychovať ich viac. V porovnaní s Portugalskom, kde ročne obyvateľ skonzumuje až 60 kilogramov rýb, sme na tom priam tragicky. "Veľká časť rýb, končí v rybárskych revíroch. V rámci Európy sme suverénne na konci, so spotrebou cirka šesť kilogramov na osobu a rok, z čoho spotreba sladkovodných rýb tvorí len jeden kilogram. Zvyšná časť sú morské ryby a sú v tom zahrnuté aj spracované ryby," uzavrel Mazáň.