Výpovede tisícok lekárov: Čo bude, ak lekári po Silvestri nenastúpia?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Už o 28 dní budú platné výpovede vyše troch tisícok slovenských lekárov. Nemocnice preto budú musieť pripraviť aj krízový plán služieb. Opozícia tvrdí, že vláda chce donútiť lekárov pracovať cez vyhlásenie núdzového stavu, ministerstvo to však nekomentovalo. Rokovania s odborármi pokračujú ešte v piatok.
Ak v krátkom čase nepadne dohoda, najväčšia slovenská nemocnica bude musieť urobiť nemožné, a síce zostaviť služby počnúc silvestrovskou nocou bez štyroch stovák lekárov. "Evidujeme 480 výpovedí z celkového počtu 1620 lekárov. Evidujeme aj 40 stiahnutí výpovedí," uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská. Kým napríklad na očnej klinike nedal výpoveď nikto, je aj oddelenie, kde ostane jeden lekár. "Novorodenecké oddelenie v nemocnici Ružinov, kde podali výpovede takmer všetci lekári. Tu si skutočne neviem predstaviť, že 1. januára nenastúpia," pokračovala Kliská.
Košická Univerzitná nemocnica Luia Pastera má 887 lekárov, niektorých na čiastočný úväzok a výpoveď dalo 347. Štyria ju stiahli. Banskobystická nemocnica má dnes takmer 500 lekárov. "Aktuálne evidujeme u 232 lekárov výpoveď z pracovného pomeru," informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
Lekári po silvestrovskej polnoci v službe nemôžu ostať kvôli pacientovi z dobrej vôle, ak už budú výpovede platné, nie je to z právneho hľadiska možné. "Budeme musieť pristúpiť k nejakým opatreniam, ako je napríklad spájanie našich oddelení, čo sa týka plánovaných operácií, tak tie nebudú môcť byť realizované," vysvetlila Kliská.
Za Tomáša Szalaya má vláda v pláne prijať núdzový stav a tak udržať lekárov v nemocniciach
"Nútená práca nie je riešením. Vláda chce nútiť lekárov, aby pracovali proti svojej vôli, namiesto toho, aby riešila príčiny krízy, kvôli ktorej títo lekári dali výpovede," povedal poslanec SaS Tomáš Szalay. Ministerstvo tieto tvrdenia nepotvrdilo ani nevyvrátilo. "Absolútnou prioritou ministra zdravotníctva je udržať mier a lekárov v systéme zdravotníctva. Všetky kroky rezortu smerujú k dosiahnutiu kompromisu, tak aby bola zdravotná starostlivosť od januára zabezpečená v štandardnom režime," priblížil hovorca MZ SR Andrej Wallner.
Lekárom sa nepáči, že politici ich obviňujú z boja o platy. Hovoria, že už sú frustrovaní z podmienok práce v nemocniciach. Rokovania ministra s odborármi pokračujú v piatok (6. 12.).