Malý Janko prekonal 30 zápalov obličiek. Pomohla mu unikátna transplantácia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Príbeh malého Janka s dobrým koncom. Lekári Národného ústavu detských chorôb mu totiž podali experimentálnu liečbu.
Stal sa tak druhým detským pacientom na svete s takýmto zákrokom. Reč je o fekálnej mikrobiálnej transplantácii. Chlapec trpel vrodenou urologickou chybou, kvôli ktorej od narodenia prekonal 30 akútnych zápalov obličiek.
"Toto je príbeh so šťastným koncom. Sme skúsili a dieťa je posledných 14 mesiacov bez infekcie bez ochorenia, neužíva antibiotiká. Konečne si môže užívať svoj detský život," hovorí riaditeľ NÚDCH MUDr. Peter Bartoň.
Polovica života v nemocnici
Malým bojovníkom je desaťročný Janko, ktorý musel viac ako polovicu svojho života stráviť v nemocnici. Aj tak ale po všetkých operáciách dochádzalo k postupnému znižovanou funkcie obličky. Až hrozilo, že by museli lekári jednu odstrániť. Aj preto pristúpili k experimentu.
"Zápal obličky je stav, ktorý ohrozuje život pacienta. A on ich mal šesť do roka a nekonečne sa mu opakovali," ozrejmil docent MUDr. Ján Breza, prednosta Kliniky pediatrickej urológie.
Preto pristúpili k transplantácii stolicou od zdravého darcu do gastrointestinálneho traktu pacienta. "To sa volá rektálna rúrka, čo je taká dlhá trubička, ktorú vložíme pacientovi cez konečník a cez to vieme pekne dostať na začiatok toho hrubého čreva, kde potrebujeme, aby sa ten transplantát dostal," povedala ošetrujúca lekárka MUDr. Barbora Piteková.
"Doposiaľ na Slovensku nebol nikdy takýto malý pacient touto metódou liečený," hovorí Breza. "Naša hypotéza vychádzala z toho, že zápaly obličiek spôsobujú črevné baktérie. A zistili sme, že v tom čreve má vysoké zastúpenie tých zlých baktérií," uviedla Piteková.
Unikátnou metódou sa im postupne podarilo zlé baktérie nahradiť tými dobrými
Ide o neinvazívny niekoľkominútový zákrok. Janko dostal celkovo sedem transplantátov. "Pacient počas zákroku dostával inhalačnú analgosedáciu rajským plynom," vyjadril sa primár oddelenia MUDr. Mgr. Marcel Brenner.
"Liečbu si strašne obľúbil, lebo jeho najobľúbenejšie jedlo boli bryndzové halušky. A bryndza to je najlepšia potravina, ktorá indukuje práve ten zdravý črevný mikrobióm. Tak po každom podaní dostával bryndzové halušky," hovorí Piteková.
Na Slovensku máme len dvoch darcov
Pritom vhodné vzorky stolice im dodáva donorské centrum pri Topoľčanoch. A na Slovensku máme len dvoch darcov. Tí majú presne definovaný zdravý mikrobióm vhodný pre akéhokoľvek pacienta. Musia ale žiť zdravo.
"Majú špeciálne stravovanie, potom dôležitú pohybovú aktivitu a tak isto musia mať sexuálnu abstinenciu. My by sme tým mohli preniesť nejaké ochorenia na naše deti," dodala Piteková.
Malému Jankovi sa tak postupne zmenila kvalita života k lepšiemu. A vďaka experimentu sú nadšení aj jeho rodičia. Janko môže chodiť do školy a v lete videl prvýkrát more. Aj preto je v pláne štúdia, v ktorej lekári v NÚDCH umožnia takúto liečbu aj iným deťom. "S Jankom sa máme veľmi radi. On je presvedčený, že som úplne zmenila celý život a je teraz strašne šťastný," uzatvára Piteková.