Plastickej chirurgii z Bratislavy hrozí pokuta 33 tisíc eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pokuta až do výšky 33 tisíc eur hrozí bratislavskej klinike plastickej chirurgie Adelaise Clinique za to, že poskytuje zdravotnú starostlivosť bez povolenia. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo.
Bratislavský kraj podľa neho už 3. októbra tohto roka vydal voči klinike predbežné opatrenie, aby nevykonávala svoju činnosť. "Zistili sme, že sa tam nepreberá pošta, že sa tam nedvíhajú telefóny, a preto sme boli osobne odovzdať toto predbežné opatrenie," povedal Frešo.
Klinika totiž podľa neho nedostala povolenie na svoju činnosť ani od BSK, ani od Ministerstva zdravotníctva SR. Kraj preto voči klinike začal správne konanie, pričom lehota na vyjadrenie kliniky sa podľa Freša skončila v utorok a tak konali: "Župa dala predbežné opatrenie tejto falošnej ambulancii, aby nevykonávala svoju činnosť."
Klinika porušila zákon
Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný upozornil na to, že klinika plastickej chirurgie porušila zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. "Každá spoločnosť alebo fyzická osoba musí získať licenciu buď od samosprávneho kraja alebo od ministerstva zdravotníctva," povedal. To sa ale podľa neho nestalo. Ako objasnil, licenciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti udeľuje rezort zdravotníctva v prípade, ak poskytovateľ pôsobí na území viacerých samosprávnych krajov. "Úplne svojvoľne si založil ambulanciu, kde operoval ľudí bez toho, aby hocikto o tom mal vedomosť, aby splnil literu zákona," dodal Potičný.
Operoval mladý lekár z Emirátov
Na oficiálnej stránke kliniky sú zverejnené fotografie doktora Ghaziho so ženami počas zákroku, napríklad selfie, ako drží prsník. Údajne je to medzinárodne známy lektor a tréner estetickej chirurgie. Problém ale je, že o tom príslušným slovenským úradom nepredložil žiadne doklady. Potvrdzuje to aj prezident slovenskej lekárskej komory, Marián Kollár: "Uvedený doktor nikdy nepožiadal slovenskú lekársku komoru o vydanie akejkoľvek licencie a žiadna mu v žiadnom špec. odboru vydaná nebola. U nás je registrovaný len ako lekár bez špecializácie."
Dôveruj, ale preveruj
Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva a farmácie BSK Jany Ježíkovej by si mali ľudia skontrolovať, či poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má na svoju činnosť povolenie. "Je to forma preverenia jeho odbornosti, nielen medicínskej, ale aj jeho materiálnej a personálnej pripravenosti," uviedla. Samosprávne kraje podľa nej kontrolujú široký rozsah povinností lekára, okrem správne poskytnutej zdravotnej starostlivosti, čo môže preverovať len Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ambulancia by mala podľa Ježíkovej mať zverejnený názov lekára alebo poskytovateľa. "Každý poskytovateľ je povinný mať na viditeľnom mieste umiestnené svoje obchodné meno, meno a priezvisko, svoje odborné zameranie a ordinačné hodiny, ktoré schválil samosprávny kraj," informovala. Ambulancie by podľa nej mali mať takisto zverejnený svoj cenník. To, či má poskytovateľ zdravotnej starostlivosti príslušné povolenie od samosprávneho kraja, si podľa Ježíkovej môžu ľudia skontrolovať na stránke www.e-vuc.sk.