Termálne kúpalisko Podhájska bije na poplach. Ak nespustíme termálny vrt, môžeme ho zničiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PODHÁJSKA / Termálne kúpalisko bez termálnej vody je asi také osožné ako sane v lete. Tento paradox riešia v Podhájskej - kde do bazénov nemôžu napustiť liečivú vodu, za ktorou tam chodia ľudia zo Slovenska i zahraničia. Stále im chýba povolenie od Ministerstva životného prostredia, o ktoré žiadajú od decembra. Problémom je aj to, že využívanie termálnej vody vyšetruje od minulého roka polícia.
Celoročné obecné kúpalisko bolo pred rokom počas sezóny plné ľudí, no teraz je dedina bez turistov.
"Máme naplnené len bazény, kde sa nepoužíva geotermálna voda," povedal starosta obce Roman Ivan.
"Ľudia, ktorí sem chodia aj zo Slovenska, Čiech, Maďarska tak oni sem chodia špeciálne kvôli liečivej vode," skonštatovala miestna podnikateľka Tatiana Buchtelová.
Na kúpalisku jeden z vyhľadávaných bazénov, v ktorom býva termálna voda, je však teraz prázdny a je otázne keby ho budú môcť napustiť. "Teraz, keď nám nedovolia odoberať geotermálnu vodu môže to mať katastrofálne následky," uviedol starosta.
Geotermálny systém, sa odstavením totiž môže zničiť. Zatiaľ ho zachraňujú aspoň tak, že vykurujú skleníky. Prichádza však teplé počasie a to môže znamenať obrovský problém.
"Pri dlhodobom uzavretí vrtu, ten vrt bude veľký problém oživiť a hraničí to s možnosťou, že ho úplne zničíme," myslí si konateľ geotermálu Richard Lendel.
"K riadnemu používaniu geotermálnej vody nám chýba podpis pána ministra na rozhodnutí," povedal starosta.
Komisia ministerstva životného prostredia schválili opätovné odoberenie termálnej vody, ktorá je vo vlastníctve štátu. Zdržanie súvisí aj s minuloročným vyšetrovaním polície práve ohľadom geotermálneho vrtu.
"Polícia tiež upovedomila kompetentné štátne orgány o rozsiahlom porušovaní viacerých právnych predpisov týkajúciach sa nakladaním s geotermálnou vodou," informoval hovorca Policajného zboru Michal Slivka.
"Pokiaľ ide o rozhodnutie ministerstva o záverečnej správe s výpočtom množstiev podzemnej vody, MŽP bude spolupracovať s políciou a tiež so samosprávou na čím skoršom vyriešení problému," konštatuje v stanovisku rezort životného prostredia.
Ak túto geotermálnu vodu nebudú môcť čerpať sezóna je tu ohrozená, o prácu príde aj množstvo malých podnikateľov.
"Moja dcéra rodina tu máme stánok a neviem ako to bude ďalej z čoho budeme žiť," zhodnotila miestna podnikateľka.
"Je mi tu ľúto, pretože som tu 16 rokov a dala som tu všetko, môj život," povedala na kameru so slzami v očiach ďalšia žena, ktorá pracuje v okolí areálu.
Mnohí ľudia z okolia našli uplatnenie vďaka kúpalisku, ktoré funguje už vyše 40 rokov. Práve cestovný ruch dáva väčšine z nich prácu.