Posledná cesta raketoplánu Discovery
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Najstarší americký raketoplán Discovery, ktorý sa naposledy vrátil z vesmíru minulý rok v marci, v utorok absolvuje poslednú cestu. Špeciálne upravený Boeing 747 ho prepraví z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride do Národného leteckého a vesmírneho múzea vo Washingtone.
Čestné miesto v múzeu
Raketoplán Discovery bol dopravený do Washingtonu, kde mu bude vyhradené čestné miesto v Nárondom leteckom a vesmírnom múzeu Smithsonian. Najstarší americký raketoplán absolvoval posledný let z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride do metropole SPojených štátov na chrte špeciálne upraveného Boeingu 747.
Krúžením pozdravil Washington
Lietadlo s raketoplánom za úsvitu miestneho času naposledy zakrúžil nad štartovacou rampou na myse Canaveral a potom sa v sprievode stíhačky vydal do Washingtonu. Pred tým, ako pristál krúžil vo výške približne 450 metrov viac ako hodinu, aby "pozdravil" metropolu.
Pristál o 17:05
Za prítomností tisícky odborníkov a zvedavcov pristál v 11:05 miestneho času (17:05 SELČ). Discovery bude podľa stanice CNN v najbližších dňoch umiestnený a vystavený v hangári prestížneho múzea Smithsonian blízko washingtonského Dullesovho medzinárodného letiska.
1984: Prvýkrát vo vesmíre
Práve tu bude Discovery vystavený v hangáru múzea neďaleko Dullesovho medzinárodného letiska. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) ukončil program raketoplánu minulý rok v lete. Discovery bol vo vesmíre prvýkrát v roku 1984 a absolvoval 39 misií na obežnej dráhe okolo Zeme.
Najstarší "dochovaný" raketoplán
Je najstarším z troch dochovaných raketoplánov. Endeavour by mal byť od septembra vystavený v Kalifornskom vesmírnom stredisku, zatiaľ čo Atlantis zostane na Floride v Kennedyho vesmírnom stredisku.
Discovery bol prvým raketoplánom, ktorý letel do vesmíru po haváriách raketoplánov Challenger v roku 1986 a Columbia v roku 2003.