Ako si vytvoriť silné heslo? Nepoužívajte meno ženy...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ISIFA
V elektronickom svete zálohujeme často cennejšie informácie a doklady, ako v tom skutočnom. Napriek tomu až 50% Slovákov má vstup do svojho počítača či mobilného telefónu zabezpečený slabo. Ako ste na tom vy?
Väčšina z nás má zaheslované prístupy do všetkých možných elektronických zariadení, ktoré denne používame. Nie všetci však majú také heslo, ktoré neodhalí len tak niekto.
Medzi najslabšie heslá, ktoré používame patria: meno partnera, dieťaťa, dátum narodenia alebo svadby a vlastné krstné meno. Ak si systém vyžaduje číselný kód, mnoho ľudí využije z pohodlnosti postupnosť typu 12345.
Kombinujte
Zrejme netreba zdôrazňovať, že pri troche snahy tieto heslá uhádne ktokoľvek, kto vás aspoň trochu pozná. Ak chcete dobré heslo použite aj interpunkčné znamienka a čísla. Kombinujte veľké a malé písmená a pridajte znaky, ktoré sa podobajú na písmená."Jedným z dobrých môže byť, vymyslieť si nejakú frázu, ktorá je ľahko zapametateľná a použiť napríklad prvé písmeno z tejto frázy. Niektoré z tých písmen zmeniť na veľké, " uviedol špecialista na kybernetickú bezpečnosť Peter Stančík.
Nekomplikujte
Ak kombinujete, heslo však zbytočne nekomplikujte. Môže sa vám jednoducho stať, že zložité heslo zabudnete. Ak si chcete ochrániť telefón alebo tablet heslom, nepoužívajte heslá na jeden ťah. "Podľa mastnej stopy sa dá veľmi jednoducho odhlaiť, to to máte za heslo," tvrdí Stančík.
Ak si už vymyslíte dobré heslo nepoužívajte ho všade. Len tam, kde máte najdôležitejšie informácie. A posvieťte si aj na váš internetový prehliadač. "Dobré je vypnúť si možnosť automatického ukladania hesiel," hovorí Matúš Paculík, redaktor IT tém.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!
ISIFA