Polojasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Maskáče sa majú čistiť samé. Ako lotosový list
Zdielať na

Maskáče sa majú čistiť samé. Ako lotosový list

Slovenských vojakov by mohol v budúcnosti na bojisku chrániť superodev zo špeciálne vyvinutej látky. Odev im má zabezpečiť najvyšší možný komfort a ochranu. Látka, ktorá napdobňuje samočistiaci efekt lotosového listu je však zatiaľ hudbou (blízkej?) budúcnosti.

Samočistenie? Ide to

Domáci výskumníci vyvíjajú špeciálnu multifunkčnú textíliu, ktorá bude mať povrch nainpregnovaný novou metódou. Založená by mala byť na využití nanotechnológii. Použitý spôsob pri jej vývíjní napodobňuje prírodný samočistiaci efekt lotosového listu.

"Nanoštruktúra textilného materiálu je dôvodom efektu, pri ktorom sa tvoria kvapky, ktoré sa na povrchu rolujú, čím dochádza k tzv. samočisteniu povrchu. Textilný materiál sa stáva viac odolným voči vode a špine, pri súčasnom zachovaní pôvodných vlastností," uvádza Výskumný ústav textilnej chémie - CHEMITEX v Žiline.

Nehorľavé, potlačené a príjemné...

Vyvíjaná multifunkčná textília by mala mať aj ďalšie vlastnosti, ktoré vojakom na bojisku výrazne pomôžu. Zvýšená pevnosť, vyhovujúca priepustnosť vzduchu, významne znížená horľavosť, digitálna potlač, stálofarebnosť či antimikrobiálna úprava sú vlastnosťami obleku, ktorý by v budúcnosti mohol prispieť k ochrane každého vojaka.

Vyhovujúcu priepustnosť vzduchu chcú vývojári zabezpečiť optimalizáciou konštrukcie multifunkčnej textílie. "Súčasne v laboratórnom rozsahu overujeme vhodnosť použitia ďalších špeciálnych vlákien resp. priadzí s dôrazom na zvýšenú pevnosť a zniženú horľavosť." uviedol riaditeľ VÚTCH-CHEMITEX Jozef Šesták.

Zvýšenú  hygienu chcú vedci zabezpečiť pomocou antimikrobiálnych nanosól, ktoré by po úprave textílie zamedzili rast a rozširovanie baktérii. 

Hudba budúcnosti

Nová textilná látka je zatiaľ hudbou budúcnosti. "V roku 2013 bude ukončená prvá etapa výskumu a vývoja projektu "Výskum nanotechnológií a prípravy multifunkčných textílií pre ochranu vojaka na bojisku (NANO-MULTI_TEX)", ktorý sa začal v roku 2011," povedal armády hovorca Milan Vanga.

Ak všetko pôjde podľa plánu, prvá etapa výskumu skončí v roku 2013 prevádzkovými skúškami. "Až následne bude prebiehať ďalšia etapa skúšok overovania funkčnosti prototypu vojenského odevu v rámci vojskových skúšok," dodal hovorca.

243- tisíc z našich daní

Výdavky, ktoré tento projekt zhltne predstavujú celkom 485 714 eur. Polovicu (243-tisíc eur) z tejto čiastky poskytlo Ministerstvo obrany a vypláca ju postupne v priebehu rokov 2011-2013. Zvyšnú polovicu si výskumný ústav musel zabezpečiť sám.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

maskáče_vojaci_uniforma_lotosový list

ISIFA

Súvisiace články