ZÁZNAM. Sonda Curiosity úspešne pristála na Marse
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vesmírne vozidlo Curiosity dnes jednu minútu po pol ôsmej ráno pristálo na Marse v kráteri Gale. Hlavnou úlohou robotickej sondy, ktorú na Mars vyslal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), je hľadať dôkazy, či bolo tamojšie prostredie niekedy vhodné pre mikrobiologický život.
ZÁZNAM. Sonda Curiosity úspešne pristála na Marse
Sonda Curiosity má veľkosť osobného automobilu, šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky.
Putovala už od vlaňajška
Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas 5, ktorá vyštartovala 26. novembra 2011 z floridského Mysu Canaveral. Kráter Gale si vedci vybrali ako miesto pristátia pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch vysoký takmer päť kilometrov.
Hladko pristala
Sonda pristávala automaticky, nakoľko celý manéver trval iba sedem minút, avšak prenos informácií z Marsu na Zem trvá štrnásť minút. V prípade akýchkoľvek komplikácií tak odborníci z NASA nemohli zasiahnuť. Curiosity po pristátí poslala na Zem informáciu, že je v poriadku a neskôr aj prvú fotografiu.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA