Smajlík má 30 rokov. Takto vznikol...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Smajlík, ktorého často a radi používame v e-mailoch, alebo v sms správach, oslávil narodeniny. Dvojbodka, pomlčka a zátvorka, ktoré symbolizujú úsmev, vznikla 19. septembra 1982 v hlave profesora Scotta Fahlmana z univerzity v Pittsburghu.
Odvtedy teda môžme svoju náladu vyjadriť aj písomne. Tradičný smajlík má dnes už aj mnoho iných variácií - žmurkanie, bozk, vyplazený jazyk, hnev, plač a ešte veľa veľa ďalších.
Používajú ho všetci
Historicky prvého smajlíka poslal vysokoškolský profesor Scott Fahlman. Vymyslel ho preto, aby jeho kolegovia pochopili, čo mysli vážne a kedy žartuje. Šibalské žmurknutie, anjelský výraz, zvracanie alebo hurónsky smiech - na internete nájdeme celé škály smajlíkov. Stali sa tak populárne, že ich využívajú všetci - od tínedžerov cez ich rodičov až po vysokopostavených manažérov.
Smajlíky nájdeme dokonca aj na bratislavských autobusoch! "Úsmevom sa dá dosiahnuť viac, takže dúfame, že vodiči to ocenia a budú dávať MHD prednosť," uviedla hovorkyňa dopravného podniku v Bratislave Agáta Staněková.
Niekedy nie je vhodný
Ak ste fanúšikovia smajlíkov mali by ste vedieť, že ich používanie vždy a všade, nemusí byť vždy len na úžitok. "Nevhodní sú v žiadostiach, v prihláškach, v životopisoch alebo aj v komunikácii so šéfom, ktorého až tak nepoznáme," tvrdí odborníčka na etiketu Oľga Škvareninová.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
msn123.org