Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
FOTO. Curiosity objavil na Marse igelitové vrecúško
Zdielať na

FOTO. Curiosity objavil na Marse igelitové vrecúško

Nebolo to tak dávno, čo Curiosity našiel na Marse záhadný kameň. Práve na ňom si chceli spočiatku vedci z NASA vyskúšať, či všetky prístroje fungujú správne. A ostali riadne prekvapení. Kameň sa totiž podobal tým, ktoré sú aj na Zemi. Viac však vedcov šokoval ešte nedávnejší objav, píše britský Daily Mail.

Záhadný igelit na Marse

Okolo podvozku sondy objavili totiž vedci predmet, ktorý sa záhadne leskol. Spozorneli a okamžite mu začali venovať zvýšenú pozornosť. Trvalo však ďalšie dva dni, kým do centrály prišli všetky snímky. No čuduj sa svete, odborníci z Kalifornskej technologickej univerzity zistili, že je to plastové vrecúško o veľkosti asi 1,3 centimetra.

Okamžite sa začali polemiky, ako sa tam tento predmet mohol dostať. No vysvetlenie na seba nenechalo dlho čakať. Igelit pravdepodobne zanechala na planéte samotná sonda pri pristávaní, píše Daily Mail. 

Na planéte pristála v auguste

Sonda Curiosity má veľkosť osobného automobilu, šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky. Jej hlavnou úlohou je hľadať dôkazy, či boli na Marse niekedy vhodné podmienky pre mikrobiologický život.

Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas 5, ktorá vyštartovala 26. novembra 2011 z floridského Mysu Canaveral. Na Marse pristála 6. augusta v spomínanom kráteri Gale, ktorý si vedci vybrali ako miesto pristátia pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch Sharp vysoký takmer päť kilometrov. Sonda pristávala automaticky, nakoľko celý manéver trval iba sedem minút, avšak prenos informácií z Marsu na Zem trvá štrnásť minút. V prípade akýchkoľvek komplikácií tak odborníci z NASA nemohli zasiahnuť.

Takto pristála sonda Curiosity na Marse začiatkom augusta.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Súvisiace články