Na veľkosti nezáleží. Obzvlášť, ak ide o mozog
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Čím väčší mozog, tým inteligentnejší tvor? Podľa vedcov to neplatí. V takom prípade by totiž taký piskor musel zvládať všetky náročné úlohy ľavou zadnou. Ale nie je to tak, píše nemecký Süddeutsche Zeitung.
Ľudský mozog váži 1,5 kg
Ľudský mozog váži 1,3 až 1,5 kilogramu, čo je menej ako 8,5 kilogramový mozog kosatky či 5 kilogramový mozog slona. U človeka pritom mozog zaberá približne dve percentá z telesnej hmotnosti. U piskora sú to až štyri. Prečo teda nie je inteligentnejší?
Vedci na to majú jednoduchú odpoveď - na veľkosti totiž v tomto prípade nezáleží. Pojednáva o tom nová štúdia vedcov pracujúcich s antropológom Jeroenom Smaersom z londýnskej univerzity UCL, ktorá bola nedávno zverejnená v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Môže za to aj prostredie
Vedci sa zamerali na žijúce aj vyhynuté netopiere, mäsožravce i primáty, pričom dokázali roroznať trendy, ktoré sa v priebehu miliónov rokov menili.
Ako plynul čas, zmenšoval sa napríklad mozog netopierov oveľa pomalšie ako ich telá, čo vyústilo v relatívne väčšiu váhu mozgu. V tomto prípade mohlo ísť o prispôsobenie prostrediu, uvádzajú vedci. S menším telom sa netopierom lepšie manévruje, ale zároveň si uchovali schopnosť dobre sa orientovať v tmavom prostredí.
Láska bolí
Láska skutočne bolí. Dokázal to aj nedávny výskum Massachusettskej univerzity v USA. " Účastníci sa napríklad museli pozerať na fotku svojich expartnerov," hovorí jeden z vedcov.
Univerzitní vedci zistili, že mozog silné emócie vníma tak, že ich premieňa na fyzickú bolesť. Lásku, hnev či sklamanie teda naozaj cítime.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
isifa