Odsúdení vedci. Potrestali ich za zlú predpoveď zemetrasenia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Taliansky súd poslal za neúmyselné zabitie do väzenia šesť vedcov, ktorí v roku 2009 hodnotili riziko možného zemetrasenia v meste Aquila. Podľa obžaloby nebezpečenstvo silných otrasov podcenili a počas zemetrasenia zomrelo viac ako 3 000 ľudí.
Žalobcovia pre expertov navrhovali štyri rok odňatia slobody. Utorňajší verdikt nie je právoplatný a agentúra DPA pripomenula, že talianske odvolacie súdy pôvodné rozsudky mnohokrát zmierňujú.
Proces proti členom vládnej odbornej komisie, ktorá mala posúdiť riziko ničivého zemetrasenia, začal pred rokom a vzbudil v odborných kruhoch veľmi negatívne reakcie. Medzi obžalovanými totiž figurujú veľké mená talianskej vedy ako profesor Enzo Boschi, ktorý bol donedávna predsedom talianskeho Národného inštitútu geofyziky a vulkánológie (INGV), profesor na univerzite v Janove Claudio Eva alebo seizmológ Giulio Selvaggi.
Stíhanie je nezmyselné
Ich kolegovia tvrdia, že stíhanie je nezmyselné, pretože zemetrasenie sa nikdy nedá dopredu predvídať. Zároveň sa obávajú ďalších podobných procesov v budúcnosti. Obhajcovia súdu navrhovali zbavenie viny a tvrdili, že zemetrasenia sú nepredvídateľné. Jeden z nich, Filipp Dinacci, o procese hovoril ako o stredovekom hone na časrodejnice. Dodal, že rozsudok bude mať veľký dopad na štátnu správu. Úradníci sa totiž budú báť čokoľvek urobiť.
"Som zúfalý. Myslel som si, že budem zbavený viny. Stále nechápem, za čo som bol odsúdený," reagoval na rozsudok Boschi. On ani nikto ďalší z odsúdených nesmú zastávať žiadny verejný úrad. "Pred Bohom, aj pred ľuďmi sa považujem za nevinného," povedal Bernardo de Bernardinis, ktorý skôr pracoval pre úrad civilnej ochrany.
Súd vypočul viac ako stovku svedkov
Súd v poslednom roku vypočul viac než stovku svedkov. Medzi nimi boli aj znalci, vedci, úradníci, ale taktiež ľudia postihnutí zemetrasením a príbuzní obetí. Obžaloba sa zamerala najmä na priebeh schôdzky odbornej komisie, ktorá 31. marca 2009 došla k záveru, že séria drobných otrasov, ktoré mesto zažívalo dlhé mesiace, nie sú zvlášť nebezpečné. Experti označili vo svojej správe príchod mohutného zemetrasenia za "nepravdepodobný", hoci súčasne dodali, že úplne ho vylúčiť nemohli.
Prokuratúra tvrdí, že práve kvôli tomuto falošnému uisteniu, množstvo obyvateľov sa rozhodlo zostať doma. Uprostred noci, 6. apríla, teda šesť dní po zasadaní komisie, potom Aquilu zasiahli otrasy o sile 6,3 stupňa Richterovej stupnice. Pri zemetrasení zahynulo 309 ľudí, 80 000 zostalo bez strechy nad hlavou.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA