Vedecky potvrdené! Bar v susedstve produkuje opilcov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ľudia, ktorí bývajú v blízkosti barov, majú údajne väčšie sklony k pijatike. Vyplýva to z novej štúdie fínskych vedcov, píše agentúra Reuters.
Čísla hovoria jasnou rečou
Výskumu sa zúčastnilo 55 000 dospelých Fínov v priebehu siedmich rokov. Zistilo sa, že ľudia, ktorí sa presťahovali k podnikom, kde sa predávajú alkoholické nápoje, začali takéto nápoje požívať vo väčšej miere. "Naopak, ľudia žijúci ďalej od barov, pili alkohol v menšej miere," vysvetľuje vedúca výskumníčka Jaana Halonenová z fínskeho inštitútu pre zdravie zamestnancov, ktoré sídli v meste Kuopio.
Tím vedený Halonenovou dospel k záveru, že keď sa človek presťahuje len o kilometer bližšie k baru, pravdepodobnosť, že sa z neho stane pijan, sa zvýši o 17 percent. Silným alkoholikom je pritom muž, ktorý vypije viac než tri decilitre destilátu týždne či žena, ktorá spotrebuje viac ako dva decilitre pálenky za týždeň.
Chudobnejšími pijú viac
Keď bol bar vzdialený od bydliska 120 metrov, bolo silných pijanov deväť percent. Keď museli prejsť 2,4 kilometra, bolo ich už len 7,5 percent. Autori štúdie upozorňujú, že vzdialenosť v tomto prípade nie je jediným činiteľom, ktorí ľudí vedie k závilosti. Nedá sa vylúčiť ani to, že alkoholici takéto bydliská zámerne vyhľadávajú.
Expertka však sledovala i tých, ktorí sa sami nepresťahovali, naopak, bary sa nachádzali bližšie k ich obydliam. I v týchto prípadoch dospeli autori k podobným číslam. Brali pritom do úvahy aj iné faktory, napríklad životnú úroveň skúmaných osôb.
Milióny ľudských životov na celom svete môže podľa britských vedcov zachrániť ich nová diagnostická metóda. Krvné testy totiž včas odhalia poškodenie pečene. Pacienta varujú, kedy si má dať s alkoholom definitívne pokoj.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
TV JOJ