Keňa plánuje prvú atómku, vzorom Fukušima
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Rozvoj zvyšuje nároky. Vedia to aj v Keni, kde v snahe zaistiť elektrickú energiu čo najväčšiemu počtu ľudí, plánujú výstavbu prvej jadrovej elektrárne. Prevádzku chcú spustiť o necelé desaťročie.
Fukušima ako vzor
Jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich afrických krajín sa aktuálne musí spoľahnúť na vodné elektrárne. S tými sa však dá počítať len v období dažďov. Veľké ponaučenie si chcú Keňania vziať aj z katastrofy vo Fukušime. Sami totiž ležia pri vode.
Plánuje preto výstavbu prvej jadrovej elektrárne. Predpokladá sa, že výstavbu dokončia v roku 2022. V súčasnosti je Keňa závislá hlavne na vodnej energii.
Megadrahá stavba
Hoci netrpí životné prostredie, obrovskou nevýhodou sú časté výpadky elektriny v dôsledku zmien počas rôznych ročných období a počasia. Jadrová elektráreň bude dokončená do roku 2022. Predpokladajú sa astronomické náklady - 25 miliárd kenských šilingov (223,6 milióna eur).
Bezpečnosť číslom 1
Kenská vláda sa venuje aj bezpečnosti. Intenzívne sa zaoberá minuloročnou jadrovou katastrofou v Japonsku. Zemetrasenie a následné vlny cunami spôsobili skazu neskutočných rozmerov. Možnému riziku prispôsobia aj bezpečnostné podmienky pri výstavbe.
Keňa sa snaží o medzinárodnú spoluprácu. Niekoľko svojich vedcov poslala do Číny, Spojených štátov či Južnej Kórey.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA