Pravda o vesmíre odhalená. Je iná, ako by ste čakali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
CAMBRIDGE / Vesmír je o 80 miliónov rokov starší, než sa doposiaľ myslelo. Naznačujú to výsledky výskumu obdobia tesne po takzvanom veľkom tresku, o ktorých informovala Európska kozmická agentúra. Podľa vedcov je teraz vďaka novým poznatkom o niečo menej toho, čomu nerozumieme...
Vesmír sa rozpína pomalšie
Veľký tresk sa podľa Európskej kozmickej agentúry udial pred 13,81 miliardami rokov. Doteraz sa totiž rámcovo uvádzal vek 13,7 miliardy rokov. Európania pozorovanie vykonávali pomocou sondy Planck. Ukázalo sa, že sa vesmír rozpína o niečo pomalšie a má o trochu menej temnej energie, než si pôvodne mysleli. Potvrdili sa však základné predpoklady o vzniku vesmíru.
Na počiatku bola častica...
Podľa týchto predpokladov bola na počiatku viditeľnej časti vesmíru častica menšia než atóm, ktorá počas zlomku sekundy explodovala, ochladila sa a veľmi rýchlo expandovala. Dokonca rýchlejšie než svetlo! Veľký tresk je zatiaľ nejpodrobnejšou teóriou vysvetľujúcou vznik kozmu.
"Odhalili sme základnú pravdu vesmíru. Teraz je o máličko menej toho, čomu nerozumieme," vyjadril sa k novým poznatkom George Esfthathiou z univerzity v Cambridge, ktorý výsledky skúmania predstavil.
Planck a reliktné žiarenie
Planckov teleskop vyslala Európska kozmická agentúra do vesmíru v roku 2009 spolu s družicou Herschel. Obe zariadenia, ktoré stáli okolo 1,8 miliardy eur, vtedy označovali ako "najsofistikovanejšie", aké kedy boli postavené.
Misiu Planck-u pripravovali astronómovia dve desiatky rokov. Pozornosť zameriava predovšetkým na reliktné žiarenie, ktoré je svedectvom rannej fázy vývoja vesmíru. Fungovať by mal do konca roka.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA