Nevieme deň, ale hodinu smrti už áno, odkazujú vedci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Viaceré vedecké tímy vo svete skúmajú niečo, čo zatiaľ nikto nevidel - smrť. Najnovšie tvrdia, že smrť nie je čierna, ale bledomodrá. Okrem toho vraj už vedia vyrátať aj hodinu našej smrti a deň sa im hádam čoskoro podarí tiež.
Väčšina z nás by na otázku, akej farby je smrtka, odpovedala že biela. Brtiskí vedci by však nesúhlasili. Podľa nich je vraj modrá.
Dokazujú to pokusy na týchto červíkoch, ktoré v okamihu smrti vyžarujú bledomodré svetlo. "Vlastne dávajú tým najavo, že produkujú istý proteín, ktorý je modrý... a zároveň zapríčiňuje úhyn buniek," uviedol Július Hodosy z ústavu molekulárnej biomedicíny LF UK.
Vedci hodinu už poznajú
Smrť je teda po novom modrá. Vedci, tentoraz americkí, išli v skúmaní smrti ešte ďalej. "Nepoznáte dňa, ani hodiny," hovorí Biblia. No americkí vedci tvrdia, že hodinu smrti už vraj poznajú, zostáva len zistiť deň.
Každému z nás vedia vypočítať, či to bude o 11-tej predpoludním, alebo o 6 popoludní. Tak to máme mať zakódované v našich génoch. "Ide o P-1 gén, ktorý riadi vnútorné cykly. Vedci zistili, že máme rôzne varianty tohto génu... je štatisticky vyššie riziko či umrieme v doobedňajších hodinách alebo poobede," dodáva Hodosy.
Rovnaký čas smrti u predkov
Tento gén je dedičný, a tak hodina smrti môže byť rovnaká u viacerých predkov. Gén riadi okrem hodiny smrti aj čas prepuknutia choroby a fázy aktivity a únavy. Napríklad únavu zvyčajne cítime popoludní okolo piatej.
A vtedy zvyčajne vraj aj navonok prepukne nádcha či chrípka. S tým ale lekári nie celkom súhlasia. V praxi napríklad srdciarov smrť kosí najčastejšie skoro ráno. "Medzi treťou a šiestou ráno," dodáva Hodosy.
V praxi teda výpočet amerických vedcov akosi nie celkom funguje, tak ako na papieri. "Každopádne je to len štatistický ukazovateľ," dodáva Július Hodosy z Ústavu molekulárnej medicíny Lekárskej fakulty.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA