Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Zážitky sprevádzajúce blížiacu sa smrť? Vedci majú vysvetlenie
Zdielať na

Zážitky sprevádzajúce blížiacu sa smrť? Vedci majú vysvetlenie

MICHIGAN / Podľa amerických vedcov zodpovedá za zážitky blízke smrti vlna elektrickej aktivity, ktorá vzniká v mozgu počas umierania. Po celom svete sú známe zážitky ľudí, ktorí videli jasné svetlo, vystúpili z tela alebo im prebehol celý život pred očami.

Vyššie vedomie

O týchto vidinách sa vie iba málo a tak sa vedci z Michiganskej univerzity rozhodli monitorovať počas umierania deväť krýs. Spozorovali u nich vysokú úroveň mozgového vlnenia, pričom rovnaký proces by podľa nich mohol ľudí posúvať do úrovne vyššieho vedomia.

"Veľa ľudí si myslelo, že mozog je po klinickej smrti neaktívny alebo hypoaktívny, s nižšou aktivitou ako v bdelosti. Nám sa podarilo dokázať, že to tak nie je. Pri procese umierania je oveľa aktívnejší, než bdelom stave," vysvetlila autorka štúdie Jimo Borjigin z Michiganskej univerzity.

Po zástave srdca

Počas 30 sekúnd po zastavení srdca zaznamenali vedci prudký nárast vysokofrekvenčného mozgového vlnenia zvaného aj gama oscilácia. To dosiahlo dokonca vyššej úrovne, ako keď zvieratá žili. Podľa Borjigin je pravdepodobné, že to isté sa deje aj v ľudskom mozgu a môže to vyvolať spomínané vidiny. "Skutočnosť, že vidia svetlo, môže byť spôsobená silnou aktiváciou mozgového centra zraku. To môžeme tvrdiť na základe pozorovania intenzívneho vlnenia v časti mozgu práve nad centrom zraku," vysvetlila. Avšak dodala, že ak chcú svoje domnienky potvrdiť, budú musieť skúmať ľudí, ktorí zažili klinickú smrť a prežili.

Jason Braithwaite z Birminghamskej univerzity tvrdí, že súvislosť medzi zážitkami blízkymi smrti a akýmsi posledným intenzívnym vzruchom v mozgu nie je novinkou. "Aktivita môže zasiahnuť oblasti mozgu, ktoré súvisia s vedomím, čím môže celé vnímanie pôsobiť skutočnejšie ako reálne pocity a emócie. Obmedzením je, že nevieme, kedy presne sa zážitky blízke smrti objavujú," dodal.

Láska bolí vďaka hlave

Podľa Chrisa Chambersa z Cardiffskej univerzity však výskumníci vedia o týchto javoch príliš málo na to, aby mohli výsledky pozorovania krýs aplikovať na skúsenosti ľudí.

Vedci pri pozorovaní zistili, že silné emócie náš mozog spracúva tak, že ich premieňa na fyzickú bolesť. Nie však u všetkých ľudí rovnako – u niekoho je bolesť silnejšia. Preto by sme nad zlomeným srdcom ale rozhodne nemali len tak kývnuť rukou. Táto bolesť nám tiež dokáže poriadne znepríjemniť, ba dokonca aj zničiť život. POZRITE SI REPORTÁŽ.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Súvisiace články