Chcete dieťa s blond vlasmi a modrými očami? Žiaden problém!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Začala sa éra nadľudí? Americká genetická spoločnosť 23 and Me získala totiž patent na výrobu detí na mieru. Párom, ktoré podstúpia umelé oplodnenie, dokážu dodať dieťa vyrobené presne podľa ich predstáv. Napríklad s modrými očami, hustými gaštanovými vlasmi a nadpriemerným IQ. Ešte vedia obohatiť tento koktejl dokonalosti aj o umelecké cítenie.
Stačí si len vybrať...
Začína sa éra dokonalých ľudských bytostí. 23 a ja - znamená 23 správne dosadených chromozómov k ženskému vajíčku alebo mužským spermiám tak, aby vytúžené bábätko bezdetného páru bolo skutočne dokonalé.
"Progresívna cesta pravdepodobne do budúcnosti," hovorí gynekológ MUDr. Martin Petrenko. Modré alebo hnedé oči, rovné alebo bohaté kučeravé vlasy, ostré či jemné črty tváre? Stačí si vybrať. "Nie som si úplne istý, či je to eticky prijateľné," dodáva Petrenko.
Napriek tomu, že darcovská selekcia gemét znie ako objav, ktorý dokáže vytvoriť dokonalý ľudský druh, v skutočnosti je to len veľmi dobrý marketing a poistenie si budúcnosti. "To jednoducho nie je možné. Zatiaľ tie poznatky nie sú k dispozícii" dodáva doc. RNDr. Ľudovít Kádaši z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
Sú to milióny rôznych scenárov
Genetici stále nevedia, ktoré gény a v akých kombináciách robia ľudí takými, akí sú. Sú to milióny rôznych scenárov, ale len jeden je ten správny. "Reprodukcia nie je jednoducho matematika," dodáva gynekológ.
"Môžeme len vyberať z toho, čo je k dispozícii. Z genómov reálnych mužov a reálnych žien," vysvetľuje Kádaši. Aj jednovaječné dvojčatá, ktoré majú identickú DNA a teda úplne identický genetický materiál, sú dve úplne odlišné osobnosti. S rozdielnou inteligenciou, záujmami, názormi a iným pohľadom na svet. A ten sa nemusí vždy prekrývať s tým, čo kedysi naši rodičia vpísali do dotazníka.
Téme sa venuje reportérka Dana Strculová. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA/ilustračná