Svet trápi svetelné znečistenie. Takto ho odmeriate
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / 115 krajín vrátane Slovenska začína od DNES merať svetelné znečistenie. Zapojiť sa do merania môže každý. Doteraz sa zvyčajne meralo len štyrikárt ročne, teraz to chcú robiť každý mesiac. Jeho úroveň sa totiž zvyšuje a tým aj hrozivé následky pre každého z nás.
Svetelné znečisťovanie
Tak ako globálne otepľovanie, aj svetelné znečisťovanie je veľkým problémom celého sveta. "Stačí svietiť len tam, kam potrebujeme. Teda na chodník, cestu a nie do okien bytov a do neba," myslí si garant a koordinátor projektu Jaroslav Merc. Typickým názorným príkladom svetelného znečistenia je pritom bratislavský hrad, či pohľad na hlavné mesto v noci.
"Tým, že sme si umelo predĺžili deň, sme narušili biologické rytmy striedania dňa a noci. Ich narušenie môže spôsobiť vážne problémy, počnúc nespavosťou, stresom, psychickými problémami až po nedostatok melatonínu, ktorý riadi biologické rytmy a chráni telo pred nádormi," dodáva Merc.
A tak ako na ľudí to má vplyv aj na prírodu. Stromy sú zvyknuté na menej svetla v zime, pretože sa stmieva skôr. Ak sú teda zelené a posiate kvetmi v januári nie je za tým vraj len teplé počasie.
Takto zmeráte svetelné znečistenie
A ako svetelné znečistenie vo vašej obci či meste zmerať? Princíp je jednoduchý. Na stránke Globe at Night porovnávate mapky pozorovaním oblohy. A ktorá sa vám podobá najviac, tu označíte a elektronicky odošlete.
Pozerať na oblohu však musíte len v stanovených termínoch a je úplne jedno či ste v Amerike, Číne alebo na Slovensku. "Dnes sa stáva mliečna dráha problematicky viditeľná a teda môže sa stať ak bude tento trend pokračovať, že deti našich deti sa opýtajú, čo sú to hviezdy. A my stratíme nočnú oblohu," myslí si Merc.