Diskriminácia obéznych má horšie následky ako rasizmus a sexizmus
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V súčasnosti sa za ideál krásy považuje štíhle telo. Tí, ktorí ho nemajú, sa stávajú terčom posmeškov. Štúdia vedcov z univerzity na Floride ukázala, že nepekné poznámky o hmotnosti môžu mať na ľudí zhubný vplyv. Výsledky výskumu priniesol server Science Daily.
Zákerná diskriminácia
Človek s "nedokonalou" postavou sa cíti diskriminovaný, neatraktívny a vylúčený zo spoločnosti. Tento druh diskriminácie môže mať oveľa vážnejšie následky, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Znevýhodňovanie na základe váhy má významný negatívny vplyv na fyzické aj psychické zdravie. Tento vplyv je dokonca väčší ako pri iných charakteristikách, napríklad pri pohlaví, rase či sexuálnej orientácii.
Štúdia výskumníkov z floridskej univerzity, do ktorej sa zapojilo 6-tisíc ľudí ukázala, že sexizmus a rasizmus nemajú taký výrazný vplyv na zdravie, ako diskriminácia na základe znakov, ktoré nie sú nemenné.
Tá na základe hmotnosti dokáže spôsobiť výrazné zmeny psychického a fyzického zdravia, píše Science Daily.
Nevieme schudnúť sami, tak si pomáhame tabletkami. Viac o výskume v priloženom videu:
Sociálne vzťahy
Ľudia, ktorí sú pravidelne vystavovaní poznámkam okolia o svojej hmotnosti vykazujú vyššiu náchylnosť na ochorenia, nižšiu spokojnosť so životom a väčšiu osamelosť.
Pravdepodobne je to dôsledok toho, že takíto jedinci sú citlivejší a zraniteľnejší. Predsudky voči niečomu, čo je v ich silách zmeniť, vnímajú jednoducho citlivejšie.
"Naše predchádzajúce výskumy ukázali, že vnímaná diskriminácia na základe hmotnosti sa spája s rizikom obezity," povedala spoluautorka štúdie Angelina Sutin.
"Vieme, aká nebezpečná je diskriminácia na základe rasy a pohlavia. Boli sme veľmi prekvapení, keď sme zistili, že diskriminácia na základe menných charakteristík má oveľa vážnejšie následky," dodala.
Diskriminovaní ľudia najčastejšie pociťujú samotu. Táto potom vedie k rôznym problémom. Poruchy spánku, kardiovaskulárne ťažkosti či samovraždy nie sú ničím výnimočným.
"Ľudia majú silnú potrebu niekam patriť a keď sa ich sociálne vzťahy nevyvíjajú tak, ako by chceli, cítia sa skľúčene," hovorí Sutin.