Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Valentina Tereškovová a jej let do vesmíru
Zdielať na

Valentina Tereškovová a jej let do vesmíru

Zdroj: SITA

MOSKVA / Valentina Tereškovová zaistila body soviestskemu kozmickému programu, kedy sa ako prvá žena pozrela na Zem z obežnej dráhy. 16. júna 1963 sa Ruska stala najpopulárnejšou ženou sveta, píše server space.com.

Legendárny let Tereškovovej zavŕšil triumf sovietskej kozmonautiky po lete prvého človeka Jurija Gagarina do vesmíru v apríli 1961.

Američania odpovedali pristátím prvých ľudí na Mesiaci, Neila Armstronga a Edwina Aldrina z lode Apollo 11 v júli 1969. Prvá Američanka, Sally Ride, sa pozrela na obežnú dráhu až o dvadsať rokov neskôr, píše server space.com.

Chvíľami plakala

Let Vostoku 6 mal pôvodne trvať 24 hodín, po štarte ale padlo rozhodnutie, že Tereškovová bude okolo Zeme obiehať dlhšie. Štart aj prvá fáza misie prebehli bez problémov. Jej loď sa na orbite priblížila na vzdialenosť 5 kilometrov k Vostoku 5, ktorý pilotoval Valerij Bykovskij. Obaja kozmonauti komunikovali navzájom i s riadiacim centrom.

Zakrátko sa kozmonautka začala sťažovať na nevoľnosť, bolesti hlavy. Tvrdila, že ju tlačia popruhy, ktorými je pripútaná. Potom sa objavil problém s riadením Vostoku, ktorý si včas uvedomila a po konzultácii s konštruktérom Sergejom Koroľovom a prvým kozmonautom Jurijom Gagarinom, ktorí boli v riadiacom centre, sa jej ho podarilo odstrániť.

Neskôr zase prišli ťažkosti a Tereškovová sa dokonca odmlčala. Valerij Bykovskij dokonca tvrdil, že zo vzájomnej komunikácie s Valentinou mal pocit, ako keby chvíľami plakala. Pozrite si štart vesmírnej lode na sociálnej sieti YouTube.com.

Bolestivý let aj pristátie

Valentina Tereškovová napokon obletela Zem 48-krát a 19. júna 1963 po 2 dňoch, 22 hodinách a 50 minútach pristála. Pri katapultáži z kabíny Vostoku zavadila prilbou o okraj vstupného otvoru a udrela si hlavu tak, že ešte niekoľko dní mala na tvári veľkú modrinu.

"Aj počas zostupu sa ma zmocnila hrôza, padala som totiž do veľkého jazera a pocit, že tam zostanem sama, bez akejkoľvek pomoci, mi naháňal obrovský strach," prezradila.

Tereškovová pristála so svojou raketou 19. júna 1963 približne 620 kilometrov od Karagandy.

Poletí opäť?

Sláva sovietskej kozmonautky sa rozniesla do celého sveta. Nasledovali cesty a prednášky po spriatelených krajinách. Prvou zastávkou počas zahraničného turné bolo Československo, kde získala všetky možné vyznamenania.

SITA

Tereškovová pracuje v Stredisku prípravy kozmonautov a vedie vládne centrum, ktoré organizuje ruské domy vedy a kultúry vo svete. Podľa jej slov by sa opäť rada vydala do vesmíru.

Súvisiace články