Archeológovia našli dinosaura so štyrmi krídlami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEKING / Čínski vedci objavili nový druh prehistorického lietajúceho štvorkrídleho dinosaura. Fosília stará 125 miliónov rokov je vo veľmi dobrom stave. Správu priniesol server LiveScience.com.
Dinosaurus, ktorý dostal vedecké označenie Changyuraptor yangi, mal predĺžený chvost a perie dlhé až tridsať centimetrov. Ide o najväčšiu dĺžku, aká kedy bola zistená.
Perie podľa vedcov mohlo zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole letu a predovšetkým pri spomalení počas pristávania na zem, píše LiveScience.com.
Fosíliu našli v čínske provincii Liao-ning a podľa vedcov patrila dospelému jedincovi. Celé telo mal pokryté perím a na zadných nohách mu vyrastali dlhé perá, ktoré vzbudzovali dojem druhého páru krídel.
V období vlhka
V čínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko sa po záplavách objavila listonožka jarná. Tá sa vyskytovala na zemi pred viac ako 200 miliónmi rokov. Za ten čas sa takmer vôbec nezmenila. Ide o žijúcu fosíliu, píše britský The Daily Telegraph.
Za posledných dvadsať rokov v oblasti ročne napršalo približne 40 milimetrov, nedávno zažila rozsiahle povodne. Po nich sa v jazierkach objavili troj až päťcentimetrové tvory.
Reprofoto/The Daily Telegraph
Vajíčka listonožky vydržia v zemi až 25 rokov. "Keď je sucho, žiadne nevidno. Objavujú sa až s vodou. Žijú tu už 37 rokov," povedala jedna z miestnych obyvateliek oblasti.
Pozrite si priložené video: