Zatiahnuté
Bratislava
Milan
27.11.2024
Bermudský trojuholník skrýva nevyriešené záhady
Zdielať na

Bermudský trojuholník skrýva nevyriešené záhady

Zdroj: Reprofoto/Google Maps

BERMUDY / Miesto, kde kolabujú kompasy, zlyháva elektronika, lode a lietadlá miznú bez stopy. Je ťažké určiť, kde je hranica medzi faktami a legendami. Bermudský trojuholník je jednou z najzáhadnejších oblasti na Zemi, píše server bermuda-attractions.com.

Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne, ktorá sa rozprestiera medzi tromi geografickými bodmi - Bermudskými ostrovmi, Portorikom a mestom Miami na Floride. Zahráva sa a provokuje s fantáziou vedcov, bádateľov a čitateľov už viac ako šesťdesiat rokov.

Jej názov po prvý raz oficiálne použil novinár Vincent Gaddis vo svojom článku Smrteľný Bermudský trojuholník z roku 1964. Kvôli polemikám ohľadne paranormálnych javov a mimozemských síl si oblasť v severnom Atlantiku vyslúžila aj prezývku Diablov trojuholník.

Rutinné cvičenie

Časť oceánu, ktorá sa nachádza východne od Floridy, má povesť nebezpečeného miesta. Láka serióznych vedcov i fanúšikov záhad.

Najslávnejší prípad - letka číslo 19 - je najväčšou záhadou bermudského trojuholníka. Päť amerických bombardérov vyštartovalo na rutinné cvičenie 5. decembra 1945.

Všetko prebiehalo hladko, ale pri návrate začal veliteľ hlásiť problémy s kompasom a navigáciou, stratil orientáciu a letka číslo 19 zmizla navždy. Trinásťčlenná posádka záchranárov, ktorá išla lietadlá hľadať, našla vo vlnách Bermudského trojuholníka svoju smrť.

Hĺbka až šesť kilometrov

Trosky lietadiel sa nikdy nepodarilo nájsť ani na hladine ani pod ňou. Postupom času vyplávali na povrch tajomné teórie, logické vysvetlenia neexistovali.

More v oblasti bermudského trojuholníka je poriadne hlboké. Nájsť v šiestich tisícoch vraky lietadiel a lodí je nemožné, píše bermuda-attractions.com.

Reprofoto/nasflmuseum.com

Iný časopriestor?

Letka číslo 19 nie je jediná, ktorá sa v záhadnej oblasti stratila. V roku 1963 zmizla nákladná loď Marine Sulphur Queen s 39 ľuďmi na palube. Jej vrak sa nikdy nenašiel.

Reprofoto/gulfwrecks.net

Proti sebe stoja racionálne teórie, ktoré hovoria o požiari síry na palube, o silnej búrke a následných vysokých smrtiacich vlnách či prepadoch do iného časopriestoru.

Nebezpečná kombinácia

Vody sú extrémne hlboké, zrážajú sa tu vodné masy rôznej salinity. Sám Kryštof Kolumbus spomínal vo svojich denníkoch na hustú hmlu a problémy s navigáciou.

Silné morské prúdy, vrtkavé počasie, ktoré dokáže premeniť slnečné odpoludnie na divokú búrku, predstavujú nebezpečný mix pre lietadlá i lode.

Fanúšikovia konšpiračných teórií tvrdia, že ide o najtajomnejšiu oblasť sveta. Prichádzajú so zaujímavými teóriami o tom, kam lode a lietadla miznú.

Reprofoto/Google Maps

Obrovská bublina metánu

Podľa niektorých ide o okno do iného časopriestoru, iní tvrdia, že sú v morských hlbinách základne mimozemšťanov, ktorí lietadlá a lode unášajú. Hovorí sa aj o pozostatkoch dávnej vyspelej civilizácie, ktorej vtedajšie prístroje dodnes rušia tie moderné.

V súvislosti so zmiznutými lietadlami a plavidlami sa objavila aj teória, že ich možno pohltila obrovská bublina metánu, ktorá sa dostala z dna na povrch. Bublina sa dostane na hladinu blízko lode a plavidlo pohltí masa vody. Teória má ale trhlinu - vznik bublín je síce možný, ale objavuje sa veľmi zriedkavo.

Súvisiace články