Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Čína chystá vlastnú vesmírnu stanicu, na obežnej dráhe bude v roku 2022
Zdielať na

Čína chystá vlastnú vesmírnu stanicu, na obežnej dráhe bude v roku 2022

Zdroj: SITA

PEKING / Čína plánuje, že okolo roku 2022 umiestni na obežnej dráhe okolo Zeme vlastnú obdobu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Vychádzať pritom bude zo skúseností so svojím experimentálnym modulom, ktorý sa už teraz pohybuje na orbite.

Peking poslal minulý rok na obežnú dráhu troch kozmonautov, ktorí najprv s vesmírnou loďou Šen-čou 10 (Božská loď) zakotvili v blízkosti čínskeho kozmického laboratória Tchien-kung 1 (Nebeský palác). Priamo v laboratóriu potom strávili asi dva týždne.

Zástupca šéfa čínskej agentúry pre pilotované vesmírne lety a súčasne prvý čínsky astronaut Jang Li-wej v utorok uviedol, že ďalší experimentálny modul Tchien-kung 2 vypustia pravdepodobne okolo roku 2016.

Okolo roku 2018 chcú na obežnú dráhu dopraviť jadro prvej čínskej vesmírnej stanice. Tú by mali dokončiť v priebehu ďalších štyroch rokov.

ilustračná foto

SITA

Tretia v poradí

Peking má ambiciózny vesmírny program, ktorého záber postupne rozširuje. Po niekdajšom Sovietskom zväze a po Spojených štátoch sa v roku 2003 stala Čína len treťou krajinou, ktorá dokázala vlastnými silami vyniesť na obežnú dráhu človeka.

V roku 2008 prvý čínsky kozmonaut vystúpil do voľného priestoru. Podľa odborníkov ale čínsky kozmický program za americkým a ruským stále ešte zaostáva.

ilustračná foto

SITA



Čína potrebuje okrem iného väčšiu nosnú raketu. raketa Dlhý pochod 2F (Čchang-čeng-2F), ktorá vynáša vesmírne plavidlá Šen-čou a vyniesla do kozmu i modul Tchien-kung, neunesie moduly, ktoré by Peking chcel zahrnúť do svojej budúcej vesmírnej stanice.

Čína preto vyvíja raketu Dlhý pochod 5, ktorá by mala byť hotová v priebehu pár rokov. Pre dlhšie pilotované misie si Čína musí tiež osvojiť recykláciu vody a vzduchu.

Súvisiace články